Anodizasyon ile renklendirilmiş titanyum dayanakların ve farklı alt yapı kalınlıklarının zirkonya alt yapı rengi üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of anodized titanium abutments and substructure thickness on the color of zirconia substructure
  1. Tez No: 795876
  2. Yazar: BÜRKAN BERKAY BAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UMUT ÇAKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı; farklı dayanak renklerinin ve farklı kalınlıklardaki zirkonyum oksit alt yapı materyallerinin, alt yapı rengi üzerine olan etkisini değerlendirmektir. Çalışmamızda ticari titanyum, sarı anodize titanyum, pembe anodize titanyum ve zirkonya arka plan(dayanak) olarak kullanıldı. Titanyumun elektro-kimyasal anodizasyon işlemi ile renklendirilmesi için klinik düzenek hazırlandı. Dayanak ve alt yapı arasında kalan siman tabakasını oluşturmak için sadece arka plan örneklerin üzerine siman uygulandı. Zirkonya bloklardan alt yapı materyali olarak 0,7 mm, 0,9 mm, 1,1 mm kalınlığında 30 adet zirkonya diskler elde edildi (n=10). Spektrofotometre cihazı ile farklı kalınlıklardaki alt yapı materyalleri farklı arka planlar üzerinde ölçülerek L*, a*, b* değerleri elde edildi. Zirkonya dayanak üzerinde elde edilen L*, a*, b* değerleri diğer dayanaklar üzerinden elde edilen L*, a*, b* değerleri ile kıyaslanarak CIELab formülüne göre renk farklılığı(ΔE) hesaplandı. Veriler IBM SPSS V23 ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of different abutment colors and zirconium oxide base materials of different thicknesses on the substructure color. In this study, commercial titanium, yellow anodized titanium, pink anodized titanium, and zirconia were used as the background (abutment). An in vitro setup was prepared for the coloring of titanium by electrochemical anodization. Cement was applied only on the background samples to create a cement layer between the abutment and the substructure. 30 zirconia discs in 0.7 mm, 0.9 mm, and 1.1 mm thickness were prepared from zirconia blocks as a base material (n=10). L*, a*, b* values were deduced by a spectrophotometer device using different thickness substructure materials on different backgrounds. The color difference (ΔE) was calculated according to the CIELab formula by comparing the L*, a*, b* values which were obtained on the zirconia abutment with the L*, a*, b* values obtained on other abutments. Data were analyzed with IBM SPSS V23.