Farklı materyal ve tekniklerle üretilen implant abutment materyallerinin afm ve sem ile yüzey pürüzlülüklerinin karşılaştırılması ve mikrobiyolojik tutulumlarının incelenmesi
Surface roughness comparison of implant abutments produced with different materials and techniques by afm and sem and investigation of microbiological retention
- Tez No: 818835
- Danışmanlar: PROF. DR. TOMURCUK ÖVÜL KÜMBÜLOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Bu çalışmada farklı materyal ve metodlarla üretilen abutmentların Atomik Kuvvet Mikroskobu (AFM) ve Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) analizleri sonucunda yüzey pürüzlülüklerinde ve mikrobiyolojik analizlerinde Streptococcus Mutans ve Candida Albicans tutulumları arasında fark olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada kullanılan materyal/teknik kombinasyonları olarak; Döküm yöntemiyle üretilmiş Metal Alaşımı (Cr-Co), CAD-CAM Milling yöntemiyle üretilmiş Metal Alaşımı (Cr-Co), CAD-CAM Milling yöntemiyle üretilmiş Titanyum (Grade 5), CAD-CAM Milling yöntemiyle üretilmiş Zirkonya, CAD-CAM Milling yöntemiyle üretilmiş ve anodizasyon metoduyla renklendirilmiş Titanyum, Lazer-Sinterizasyon yöntemiyle üretilmiş Metal Alaşımı (Cr-Co) ve kontrol grubu olarak fabrikadan temin edilen stock abutmentlar (Grade 5) kullanılmıştır. Yapılan güç analizine göre her bir grup başına 7 adet olmak üzere toplam 49 adet örnek 5 mm x 2 mm boyutlarında disk şeklinde hazırlanmıştır. Her bir gruba üretim sonrası standardize bir şekilde literatürde tarif edilen metodlarla tesviye ve cila işlemleri uygulanmıştır. Hazırlanan her bir örnek öncelikle AFM ve sonrasında da SEM kullanılarak incelenmiş ve elde edilen yüzey özelliklerine ait değerler kaydedilmiştir. Elde edilen bu bulgular istatistiksel olarak Kruskal-Wallis testi ve Non-parametrik testler ile değerlendirilmiştir. Ardından tüm gruplara grup başına 3 adet örnek olmak üzere S. Mutans ve C. Albicans kullanılarak 8 saat ve 24 saat olmak üzere ekim yapılarak geçen süre sonundaki toplam mikroorganizma miktarı sayılmıştır. Elde edilen veriler kaydedilmiş ve bulgular istatistiksel olarak ANOVA ve Tukey HSD testleri ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Surface Roughness Comparison of Implant Abutments Produced with Different Materials and Techniques by AFM and SEM and Investigation of Microbiological Retention Aim: The aim of this study was to investigate whether there is a difference in the surface roughness among abutments produced with different materials and methods by AFM and SEM analyses and microbiological analysis and comparison of Streptococcus Mutans and Candida Albicans adhesion to abutments produced with different materials and methods. Materials and Methods: The material/technique combinations used in the study were Cr-Co Metal Alloy produced by casting method, Cr-Co Metal Alloy produced by CAD-CAM Milling method, Titanium (Grade 5) produced by CAD-CAM Milling method, Zirconia produced by CAD-CAM Milling method, Titanium produced by CAD-CAM Milling method and colored with anodization method, Cr-Co Metal Alloy produced by Laser Sintering method, and stock abutments (Titanium Grade 5) obtained from the factory as a control group. According to the power analysis, a total of 49 samples, with 7 samples per group, were prepared in disk shape with dimensions of 5 mm x 2 mm. After standardization with the methods described in the literature, polishing procedures were applied to each group after production. Each prepared sample was examined using an Atomic Force Microscope (AFM) and then a Scanning Electron Microscope (SEM), and the values related to the surface characteristics were recorded. These findings were statistically evaluated using Kruskal-Wallis and non-parametric tests. Then, for all groups, 3 samples per group were used to inoculate Streptococcus Mutans and Candida Albicans, and the total number of microorganisms after 8 hours and 24 hours were counted. The obtained data were recorded, and the findings were statistically evaluated using ANOVA and Tukey HSD tests.