Sosyal çalışmacıların pozitif psikolojik sermayelerinin problem çözme becerileri üzerindeki etkisi
The effect of positive psychological capital of social workers on problem solving skills
  1. Tez No: 796018
  2. Yazar: AHMET GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI ZEYNEP BAŞABAK BHAIS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmet, Psychology, Social Work
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Sosyal çalışmacılar, çeşitli sebeplerden dolayı ihmal ve istismara maruz kalan dezavantajlı bireylerin mevcut problemlerinin çözümü için ağır bir mesleki sorumluluk eşliğinde yaşamlarını sürdürmektedirler. Bununla beraber, sosyal çalışmacıların, vakalardaki problemleri çözmeye koyulurken, pozitif bir düşünce yapısında, dayanıklı, iyimser ve irade sahibi olmalarıyla beraber süreci de akılcı ve sistematik bir şekilde ilerletmeleri beklenmektedir. Bu doğrultuda, sosyal çalışmacıların sahip oldukları pozitif psikolojik sermayenin (umut, iyimserlik, öz yeterlilik, dayanıklılık), problem çözme becerisi üzerindeki etkisini inceleyebilmek adına araştırma yürütülmüş ve buna ek olarak demografik bilgiler özelinde de bazı analizler yapılmıştır. Araştırmanın veri toplama sürecinde 187 sosyal çalışmacı, sosyodemografik bilgiler formu, psikolojik sermaye ölçeği ve problem çözme becerisi envanteri bileşenlerinden oluşan çevrimiçi (online) anketi yanıtlamıştır. Toplanan veriler, SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) programı vasıtasıyla uygun analizler dahilinde yorumlanmıştır. Sosyal çalışmacıların sahip oldukları pozitif psikolojik sermayenin, problem çözme becerisi ve alt boyutları (yaklaşma-kaçınma, problem çözme yeteneğine güven, kişisel kontrol) üzerinde istatistiksel olarak anlamlı etkilerinin olduğu tespit edilmiştir. Sosyal çalışmacıların psikolojik sermaye kaynaklarından olan psikolojik dayanıklılığın problem çözme becerisi üzerinde anlamlı etkilerinin olduğu belirlenmiştir. Bununla beraber, pozitif psikolojik sermayenin diğer alt boyutu olan öz yeterliliğin problem çözme becerisine anlamlı etkisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Social workers live their lives with a heavy professional responsibility to solve the existing problems of disadvantaged individuals who are exposed to neglect and abuse for various reasons. In addition, social workers are expected to be resilient, optimistic, optimistic and willpowered with a positive mindset and to proceed the process in a rational and systematic way while solving the problems in the cases. In this direction, the research was conducted in order to examine the effect of social workers' positive psychological capital (hope, optimism, self-efficacy, resilience) on their problem solving skills, and in addition, some analyses were made in terms of demographic information. In the data collection process of the study, 187 social workers answered an online questionnaire consisting of sociodemographic information form, psychological capital scale and problem solving skills inventory. The data obtained were interpreted within appropriate analyses through SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) program. It has been determined that the positive psychological capital of social workers has statistically significant effects on problem solving skills and its sub-dimensions (approach-avoidance, confidence in problem solving ability, personal control). It was determined that psychological resilience, which is one of the psychological capital resources of social workers, has significant effects on problem solving skills. In addition, self-efficacy, another sub-dimension of positive psychological capital, was found to have a significant effect on problem solving skills.