Yeni medya ve sinema ilişkisi: Dijital hikâye anlatımı bağlamında etkileşimli filmler üzerine bir inceleme
The new media and cinema relationship: An examination on interactive movies in the context of digital storytelling
  1. Tez No: 796017
  2. Yazar: MEHMET ZORBA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN DİKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Medya ve Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
20. yüzyılın son çeyreğinde yaşanan teknolojik gelişmeler birçok alanda olduğu gibi medya alanını da etkilemiş ve değişiklikler yaşanmasına sebep olmuştur. Bu alanda yaşanan değişim ve dönüşümün sonucunda ise medya;“geleneksel”ve“yeni”olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Ortaya çıkan yeni medya alanı ile birlikte birey ve toplumların yaşam alanlarından günlük alışkanlıklarına kadar iletişim süreç ve şekillerinde değişimler meydana gelmiştir. Yeni medya, medyanın her alanında olduğu gibi sinema alanını da etkilemiş, özellikle teknik anlamda sinemanın anlatı çeşitliliği, çekim, kurgu, mekân, zaman hatta oyuncu bazında bile yenilik ve gelişmeler yaşanmasına neden olmuştur. Bu bağlamda gelenekselden dijitale doğru evirilen sinema da hikâye anlatımı da değişmiştir. Dijital hikâye anlatımı olarak bilinen bu yeni yapı, teknolojiyle bütünleşerek izleyicisine hikâyeyi farklı yöntemler ile sunmaktadır. Dijital medya kanalları aracılığıyla gösterilen hikâyeler, izleyiciye aktarılan hikâyenin bir parçası yaparak hem öyküyle olan bağını arttırmayı hedeflemiş hem de interaktif bir süreç yaşanmasına neden olmuştur. Bu çalışmada ilk olarak sinemanın teknolojik ve tarihsel süreci ele alınmış sonra yeni medya ve sinema ile ilişkisini ayrıntılı olarak incelenmiş daha sonra teknolojinin gelişmesiyle birlikte dijital hikâye anlatımı ve dijital medya kanallarında yayınlanan etkileşimli filmler analiz edilmiştir. Bu kapsamda dijital yayın platformu Netflix'te yayınlanan“Black Mirror: Bandersnatch”filmi ile“Doğaya Karşı Mücadele: Neredeyim Ben?”adlı belgesel filmin interaktif yapısı itibariyle söylem analizi yöntemi uygulanarak filmin çözümlemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Technological developments in the last quarter of the 20th century have affected the field of media as well as many other fields and caused changes. Because of the change and transformation in this field, the media, it has divided into two as“traditional”and“new”. With the emerging new media field, changes have occurred in the communication processes and forms, from the living spaces of individuals and societies to their daily habits. The new media has affected the field of cinema as well as in all areas of the media, and the narrative diversity of cinema, especially in technical terms, has led to innovations and developments based on shooting, editing, space, time and even actors. In this context, storytelling has also changed in cinema, which has evolved from traditional to digital. This new structure, known as digital storytelling, integrates with technology and presents the story to its audience in different ways. By making the stories shown through digital media channels a part of the story conveyed to the audience, they both aimed to increase their bond with the story and caused an interactive process. In this study, firstly, the technological and historical process of cinema has discussed, then its relationship with new media and cinema examined in detail, then digital storytelling and interactive films broadcast on digital media channels analyzed with the development of technology. In this context, the analysis of the film was made by applying the method of discourse analysis in terms of the interactive structure of the film“Black Mirror: Bandersnatch”and the documentary film“Bear Grylls' Struggle against Nature”published on the digital broadcasting platform Netflix.