Neural network and model predictive control for synchronous generator system
  1. Tez No: 796032
  2. Yazar: ABDULLAH JASIM IBRAHIM AL-GBURI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bugün tüm dünyada yaşanan toparlanma, sanayileşmenin bir yönü olarak elektrik enerjisine yönelik yüksek ivme ile gelecek gibi görünüyor. Elektrik üretimi olan bu proje, tesis harcamalarının daha önemli bir parçası olan yedek ve endüstriyel tesisler olarak kullanılan jeneratörlerin doğru seçimidir. Bu çalışmada, bu problemin üstesinden gelmek için yeni yöntem tabanlı sinir ağı tekniği LSTM ve parçacık sürüsü optimizasyon algoritmaları sunulmuştur. Bu çalışmanın amacı, senkron generatör sistemi için kestirimci kontrol yapmaktır. İlk aşamada bu probleme destek vektör makinesi, rastgele orman ve karar ağacı gibi çeşitli teknikler uygulanmıştır. O zaman elde edilen sonuçların uygun olmaması bizi yeni teknik tabanlı LSTM'ye götürdü. Elde edilen klasik LSTM sonuçları ve daha sonra yeni bir çalışma olan bu problemin üstesinden gelmek için LSTM tabanlı PSO uygulandı. Elde edilen sonuçlar karşılaştırıldı ve önerilen LSTM tabanlı pso'nun diğer çalışmalardan daha iyi olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
Today's recovery in the whole world seems to come with the high momentum towards electrical energy as a direction of industrialization. This project, which is electricity generation, is the right choice of generators used as backup and industrial facilities, which are a more important part of facility expenditures. In this study, new method based neural network technique LSTM and particle swarm optimization algorithms presented to deal with this problem. The aim of this study predictive control for synchronous generator system. In the first stage, several techniques such as support vector machine, random forest, and decision tree applied to this problem. Then, the obtained results are not suitable which lead us to developed new technique-based LSTM. The results of classical LSTM obtained and then the LSTM based PSO applied to deal with this problem which is new study. The obtained results are compared and show that the proposed LSTM based pso is best than other studies