Fire safety and disabled egress within the framework of legislations
Mevzuat çalışmaları çerçevesinde yangın güvenliği ve engelli çıkışı
- Tez No: 796031
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN DEMİREL, DOÇ. DR. CAN GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Engelli nüfus, toplumumuza hayati katkı sağlayan unsurlardır; engellilerin toplumsal hayata eşit olarak katılabilmeleri, toplumla bütünleşebilmeleri ve öz değerlerini kazanabilmeleri modern uygar toplumun temel bir simgesi haline gelmiştir. Engelli ayrımcılığı, inşaat ve işyeri güvenliği ile ilgili birçok ülkenin yasal sistemleri, engelli bireylerin tahliyesi için bir sorun yaratmaktadır. Bu yasal boşluk, toplumumuzun üyelerini, özellikle de duyusal veya hareket sorunları olan kişileri, bir binadan çıkmaları veya bir tahliye sırasında içeride mahsur kalma tehlikesiyle karşı karşıya bırakmaktadır. Bu kapsamda engellilerin acil durum tahliyesi, çıkış yolları ve güvenlik konularına ilişkin literatür araştırması yapılarak, engellilerin kaçış esnasında güvenliği ve engelli bireylerin acil durum tahliyesinin sağlanmasına yönelik araştırmalar yapılmış ve tartışılmıştır. Yapılan inceleme sonucunda yangın güvenlik önlemleri ve engellilerin tahliyesi kapsamında ülkemiz, Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere'nin yangın ve engelli mevzuatı incelenmiştir. Sonuç olarak, üç ülkenin hem yangın yönetmeliği hem de engelli yönetmeliği incelenerek, yangın ve engelli yönetmeliği arasındaki farkın ortadan kaldırılması, acil durumlarda güvenli tahliye önlemleri konusunda halkın bilgilendirilmesi ve tahliye tatbikatlarına engellilerin de dahil edilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The disabled population are vital contributors to our society; it has become a core symbol of modern civilized society that the disabled can participate in social life equally, integrate into society, and achieve self-value. Several nations' legal systems regarding disability discrimination, construction, and workplace safety create a problem to the evacuation of individuals with disabilities. This legal gap still exists, putting members of our society—especially those who have sensory or mobility issues—at danger of being prevented from leaving a building or becoming trapped within during an evacuation. In this context, researches were made to ensure the safety of the disabled during egress, fire safety, and the emergency evacuation and safety of the disabled individuals were discussed by conducting literature research on the emergency evacuation of the disabled, means of egress and safety of people with disabilities in Turkey, the United States and the United Kingdom. As a result of the examination, fire and disability legislations of our country, the United States of America and England were analyzed within the scope of fire safety measures and evacuation of the disabled. In conclusion, by examining both the fire regulations and disabled regulations of the three countries, it was suggested to eliminate the difference between fire and disabled regulations, to inform people about safe evacuation measures in case of emergencies and to include disabled people in evacuation drills.