Ahkâm âyetlerinin Esbâb-ı Nüzûl çerçevesinde hukuk dallarına göre değerlendirilmesi
The evaluation of the ahkâm verses according to the law framework within the framework of Esbâb-ı Nüzûl
  1. Tez No: 796050
  2. Yazar: TUĞBANUR AŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HADİ SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, Kur'an-ı Kerimdeki ahkâm âyetlerinin belirlenmesi ve bunların hukuk dalları içerisinde değerlendirilmesinden oluşmaktadır. Özelikle kamu ve özel hukuk dallarının içerisindeki başlıklar dikkate alınarak incelenmiştir. Günümüz tüketim çağında herşeyin olduğu gibi bilginin de çok çabuk tüketildiğini bilmekteyiz. Bu sebepten geniş ve detaylı bilgiler yerine daha özet ve hızlı bilgiler ön plana çıkmaktadır. Fakat bu çalışmada asıl gayemiz nüzûl sebeplerinden çok, hüküm bildiren âyetlerin incelenmesidir. Bu aşamada kamu ve özel hukukuna ait âyetler konu başlıklarına uygun olarak düzenlenmiştir. Kaynak olarak Ahkâm'ul Kur'an eserlerine başvurulmuştur. Hukuk konularını belirlemede ise klasik fıkıh kitaplarından faydalanılmıştır. Bina aleyh toplu halde bulunan âyet ve sebeb-i nüzûlleri başlıklarla sistematik hale getirilmiştir. Çalışmamız iki ana kısımdan oluşmaktadır. İlk kısımda kamu hukuku incelenmiştir. Bu bölümün içerisinde anayasa, mali ve ceza hukukunda ayetler belirlenip aktarılmıştır. İkinci bölümde ise özel hukuk başlığı altında, aile, miras, eşya ve borçlaar hukukundaki ayetler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of the determination of the verses of the Qur'an and their evaluation within the branches of law. It has been examined especially considering the titles within the branches of public and private law. In today's consumption era, we know that information is consumed very quickly, as is everything else. For this reason, more brief and fast information comes to the fore instead of extensive and detailed information. However, our main purpose in this study is to examine the verses that declare judgment rather than the reasons for their revelation. At this stage, the verses of public and private law were arranged in accordance with the subject headings. The works of Ahkam'ul Qur'an were used as a source. Classical fiqh books were used to determine the legal issues. The verses and the reason for their revelations, which were found against the building, have been systematized with headings. Our work consists of two main parts. In the first part, public law is examined. In this section, verses in the constitution, financial and criminal law have been determined and transferred. In the second part, under the title of private law, verses in family, inheritance, property and debts law are determined.