A hybrid deep learning based framework for stock market prediction
- Tez No: 796064
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN NURİ UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Araştırmacıların zaman serileri ve makine öğrenmesi metodolojilerini kullanarak çeşitli finansal enstrümanların hareket yönünün tahmin edilmesine yönelik çalışmalara yoğunlaştığı görülmektedir. Hem akademik araştırmacılar hem de uygulayıcılar, sermaye piyasası araçlarının gelecekteki hareketleri hakkında tahminlerde bulunmak ve bu tahminleri kazanca dönüştürmek için finansal ticaret stratejileri geliştirmektedir. Bu çalışmada, yeni kombinasyon tabanlı k-ortalama ve LSTM uygulanmış borsa veri seti kullanılmıştır. Önerilen yöntem birkaç metrik parametre kullanılarak doğrulanmıştır. MSE'nin sonuçları KNN 4.3, SVR 2.5, Boosting 3.5, MLP, 4.5, Önerilen Borsa tahmin yöntemi 1.4'tür. Bu, önerilen yöntemin minimum hata oranı sunduğu anlamına gelir. Ayrıca, Kök Ortalama Kare Hatası şu şekilde hesaplanmıştır: KNN 3.1, SVR 2.9, Boosting 3.1, MLP 4.1, Önerilen Borsa tahmin yöntemi 1.5. Ayrıca, Ortalama Mutlak Hata gösterildiği gibi: KNN 2.9, SVR 1.9, Boosting 3.3, MLP 3.2 ve Önerilen Borsa tahmin yöntemi 0.9. Önerilen yöntem, özellik seçme tekniği olarak k-ortalama ile ünlü makine öğrenme teknikleri olan sınıflandırıcı olarak LSTM'yi birleştirdi. ayrıca sonuçları değerlendirmek için DT, SVM ve KNN gibi çeşitli teknikler uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is seen that researchers concentrate on studies related to the estimation of the direction of movement of various financial instruments by using time series and machine learning methodologies. Both academic researchers and practitioners develop financial trading strategies to make predictions about the future movements of capital market instruments and to turn these predictions into profits. In this study, new combination based k-mean and LSTM applied stock market dataset. The proposed method validated using several metrics parameters. The results of MSE are KNN 4.3, SVR 2.5, Boosting 3.5, MLP, 4.5, Proposed Stock market prediction method 1.4. This mean that the proposed method presented minimum error rate. Furthermore, Root Mean Square Error calculated as : KNN 3.1, SVR 2.9, Boosting 3.1, MLP 4.1, Proposed Stock market prediction method 1.5. Moreover, Mean Absolute Error as shown: KNN 2.9, SVR 1.9, Boosting 3.3, MLP 3.2, and Proposed Stock market prediction method 0.9. The proposed method combined k-mean as feature selection technique and LSTM as classifier which is famous machine learning techniques. furthermore, several techniques such as DT, SVM and KNN applied to evaluate the results.