Image restoration and noise removal using adaptive neurofuzzy and genetic programming
  1. Tez No: 796074
  2. Yazar: HADEEL SABTI GHARRAF AL-SADOON
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GALİP CANSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
İki boyutlu bir sayısal matris, dijital biçimde saklandığında bir görüntünün temsili olarak düşünülebilir. Grafikler gri tonlamalı olarak işlenirken, her bir piksel, 0 ile 255 arasında değişen bir tamsayı değeri ile gösterilir. Günümüzün dijital fotoğraflarında, gürültü sıklıkla görülebilen bir sorundur. Bir görüntüdeki gürültünün çoğu, herhangi bir şekilde çekilirken veya iletilirken üretilir. Bunlar, gürültünün ortaya çıkma olasılığının en yüksek olduğu iki aşamadır. En iyi bilinenleri dürtüsel gürültü ve Gauss gürültüsü olan birçok farklı gürültü çeşidi vardır. Diğer gürültü türleri şunları içerir: Başka pek çok gürültü türü de vardır. Bu tezde, doğal durumundaki görüntünün özelliklerini korurken dürtüsel gürültü görüntüsünü filtrelemek için evrimsel algoritmanın örüntü tanıma yetenekleriyle birlikte güçlü bir bulanık kurallar kümesi kullanılmasını öneriyoruz. Bunun görüntünün bozulmasına yol açmayan etkili bir gürültü filtrelemeye yol açması arzu edilir.
Özet (Çeviri)
A two-dimensional numerical matrix can be thought of as an image's representation when it is stored in digital form. When rendering graphics in grayscale, each individual pixel is denoted by an integer value that ranges from 0 to 255. In today's digital photographs, noise is a problem that can frequently be seen. The majority of noise in an image is produced while it is being taken or transmitted in any way. These are the two stages in which there is the greatest potential for noise to arise. There are many various varieties of noise, the most well-known of which are impulsive noise and Gaussian noise. Other varieties of noise include: There are also a great deal of other kinds of noise. In this thesis, we suggest using a powerful set of fuzzy rules in conjunction with the pattern recognition capabilities of the evolutionary algorithm in order to filter an image of impulsive noise while maintaining the image's characteristics in their natural state. It would be desirable if this led to an effective noise filtering that did not result in the image's destruction