Iğdır atıksu arıtma tesisi hidroliği ve hidrolik profili
Iğdir wastewater treatment plant hydraulics and hydraulic profile
  1. Tez No: 796073
  2. Yazar: SAMET VATANSEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ AĞIRALİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Çevre Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Environmental Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Şehirleşme, sanayileşme, nüfus artışlarının doğal kaynak kullanımı, enerjiye olan sürekli artan bağımlılık, iklim değişikliklerinde yaşanan krizler; sürdürülebilir yaşamı, gıda güvenliğini, çevre ve insan sağlığının korunumu hususunda su yönetimi kilit bir öneme sahiptir. Su kaynaklarına erişimin giderek zorlaştığı son zamanlarda; mevcut su kaynaklarının korunması, ekolojik çevre düzeni teknolojilerinin aktif bir şekilde yaygınlaştırılarak kullanımı, alternatif su kaynaklarının çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi, ulusların dünyada var olma mücadelesinin verdiği stratejik bir argümana dönüşen su yönetimi politikalarının temel dayanağıdır. Su yönetiminin ülkemizde de etkin bir şekilde kullanılabilmesi için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına ait su yönetimi birimi şehirlerimize ait alt yapılarının iyileştirilmesi ve daha yönetilebilir hale getirmesi açısından Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa Birliği stratejik bir işbirliği yapmaktadır. Türkiye, AB katılım müzakereleriyle birlikte; entegrasyon ve uyum yasaları ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı adı altında faaliyet gösteren AB Yatırımları Dairesi Başkanlığı, üye ülkelere Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA– Instrument for Pre-accesion Assistance) tarafından sağlanan hibe yoluyla finansal destek programlarından yararlanmaya başlamıştır. Türkiye Cumhuriyeti'nin çevre konusundaki hassasiyeti ve yatırım yapma isteği çevre müzakerelerine de yansımış, AB entegrasyonu ve uyum yasaları; atıksu arıtma tesislerini zorunlu kılmıştır. Bu sebeple Türkiyede, IPA destekli projelerden bir çok şehirde atıksu arıtma tesisleri yapılmış olup halen yapımı devam eden şehirler arasında Iğdır atıksu arıtma tesisi de yer almaktadır. Bu çalışmada“Iğdır Atıksu Arıtma Tesisi Hidroliği ve Hidrolik Profili”hesaplanarak 2032 ve 2047 yılı perspektifleri ile günümüzdeki ve planlanan yakın gelecekteki verileri değerlendirilerek değişik bir açıdan yaklaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Urbanization, industrialization, population growth's use of natural resources, rising energy reliance, and problems in climate change; water management is crucial to a sustainable way of life, safe food, environmental protection, and human health. Recently, access to water resources has become increasingly difficult; the protection of existing water resources, the wide spread using of active dissemination of ecological environmental technologies, the diversification and development of alternative water resources are the main basis of water management policies, which have turned into a strategic argument of the struggle of nations to exist in the world. In order for water management to be used effectively in our country, The Republic of Turkey and the European Union are in strategic cooperation from aspect that the water management unit of the Ministry of Environment, Urbanization and Climate Change aims to improve the infrastructure of our cities and make them more manageable. Turkey, with the EU accession negotiations; EU Investments Department, operating under the name of the Ministry of Environment, Urbanization and Climate Change with integration and adaptation laws, has started to benefit from financial support programs through grants provided by the Instrument for Pre-Accesion Assistance (IPA) to member countries. The sensitivity of the Republic of Turkey to the environment and its willingness to invest are also reflected in the environmental negotiations, EU integration and harmonization laws; required wastewater treatment plants. Therefore, wastewater treatment plants have been built in many cities from IPA supported projects in Turkey, and Iğdır wastewater treatment plant is among the cities that are still under construction. In this study,“Iğdır Wastewater Treatment Plant Hydraulics and Hydraulic Profile”has been calculated and approached from a different perspective by evaluating the current and planned near future data with the perspectives of 2032 and 2047.