Enhancing the 5G network performance by cache-aided non-orthogonal multiple access (CA-NOMA)
  1. Tez No: 796100
  2. Yazar: ABDULLAH SAAD ZEKI ZEKI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMAD ILYAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
5G kablosuz sistemler, benzeri görülmemiş teknik zorlukların üstesinden gelmeyi amaçlamaktadır. Bu nedenle, birçok cihaz, yaşam kalitesini artırmak için verilerin, sesin ve çeşitli işlemlerin 5G ağı üzerinden işlenmesini gerektirir. Bu, daha iyi donanım özelliklerine duyulan ihtiyacı açıklıyor ve sonuç olarak, daha fazla endüstrinin 5G kablosuz ağını kullanmaya doğru ilerlediğini görüyoruz. 5G ağı yanıt süresini iyileştirdi. En az 1 gigabayt veri aktarım hızıyla tüm bandı boyunca güvenilir bir bağlantıyı sürdürmek için veri aktarım hızını iyileştirmenin yanı sıra Bu, çok sayıda cihazın dahil edilmesini sağlar, çünkü bunların bir veri hızını geçmelerine izin verir. 4G ağının hızının yüz katına kadar. Beşinci nesil ağdaki yeni teknolojilerden biri, veri iletimini büyük ölçüde hızlandıran kod alanına veya enerji alanına bağlı olan (CA-NOMA) teknolojisidir. Ayrıca yapay zeka, otonom sürüşe ilişkin araç ağları alanında iletişim teknolojisinin gelişimine büyük katkı sağlamıştır. Bu yazımızda (CA-NOMA)'nın güç fazındaki çalışmasının performansını sinir ağları üzerinden geliştirmeye çalışacağız ve iki tip (MobileNetV2) (ve NasNETmobile) üzerinde duracağız ve performans ve performans açısından aralarında karşılaştırma yapacağız. entegrasyon.
Özet (Çeviri)
5G wireless systems aim to meet unprecedented technical challenges. Therefore, many devices require that data, voice, and various operations are processed through a 5G network to improve the quality of life. This explains the need for better hardware specifications, and as a result, we find that more industries are moving towards using the 5G wireless network. The 5G network has improved the response time. As well as improving the data transmission rate to maintain a reliable connection throughout its entire band with a data transfer rate of at least 1 gigabyte per This allows the inclusion of a huge number of devices, as it will allow them to pass a data rate of up to one hundred times the rate of the 4G network. One of the new technologies in the fifth-generation network is the (CA-NOMA) technology which depends on the code domain or the energy domain that greatly accelerates data transmission. Also, artificial intelligence has contributed greatly to the development of communication technology in the field of vehicle networks concerning autonomous driving. In this paper, we will work on improving the performance of the work of (CA-NOMA) in the power phase through neural networks and we will focus on two types (MobileNetV2) (and NasNETmobile) and compare between them in terms of performance and integration.