QoS-based resource management and optimization in CR-based NOMA networks
CR tabanlı NOMA ağlarında QoS tabanlı kaynak yönetimi ve optimizasyonu
  1. Tez No: 809561
  2. Yazar: ÖMER FARUK AKYOL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİHA TEDİK BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Telekomünikasyon Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Spektral verimliliğin (SE) ve enerji verimliliğinin (EE) iyileştirilmesi, mobil iletişim ağlarının geliştirilmesi için çok önemlidir. Ortogonal olmayan çoklu erişim (NOMA) tekniği, kablosuz iletişim sistemlerinin SE ve EE'sini geliştirmek için etkili bir yöntem olarak sunulmuştur. Ayrıca, bilişsel radyo (CR), NOMA'ya ek olarak bu sistemlerde SE ve EE'yi geliştirmek için önemlidir. NOMA ve CR arasındaki işbirliği, paylaşılan bir frekans bandının çok sayıda kullanıcı tarafından kullanılmasını kolaylaştırarak spektrum kıtlığı sorununu çözme kapasitesine sahiptir. NOMA ve CR arasındaki işbirliği, kablosuz iletişim cihazlarındaki güç tüketimini azaltarak EE'yi optimize edebilir. Ayrıca, eşzamanlı kablosuz bilgi ve güç aktarımı (SWIPT) tekniğini CR tabanlı NOMA (CR-NOMA) şemasıyla entegre etmek, kablosuz iletişim ağlarında sınırlı spektrum kaynakları ve enerji kıtlığı sorununu etkin bir şekilde çözmek için geçerli bir çözüm sunabilir. CR-NOMA, ortogonal olmayan kaynak ayırma tekniklerini kullanarak birden çok kullanıcının tipik bir frekans bandına erişmesini sağlar. SWIPT ile enerji sınırlı cihazlar, bilgilerin kodunu çözerken alınan sinyallerden enerji toplayabilir. Tez çalışması, bu CR-NOMA kombinasyonunun performansını üç farklı senaryoda incelemektedir. Tez çalışmasının birinci ve ikinci bölümlerinde CR-NOMA tabanlı SWIPT'siz iki farklı ağ ele alınmıştır. Bu ağlardan ilki, özellikle 6 GHz altı frekanslar için çok antenli bir CR-NOMA sistemini ele alır. Bu ağlardan ikincisi, özellikle Milimetre dalga (mmWave) frekans bantları için hüzme oluşturma destekli çok antenli CR-NOMA sistemini temsil eder. Daha sonra tez çalışmasının üç bölümünde SWIPT ile CR-NOMA tabanlı bir ağ ele alınmıştır. CR-NOMA'nın uygulanmasıyla ilgili önemli bir zorluk, CR-NOMA çerçevesinin SE'sini geliştirmenin yanı sıra paralel çalışan tüm kullanıcılar için Hizmet Kalitesi (QoS) gereksinimlerini garanti etmeye yönelik zorunlu ihtiyaçla ilgilidir. İlk kısımda, kullanıcılar arasında parazitlerin varlığı iletişim ağlarının genel performansında düşüşe neden olabileceğinden, bu zorluk, birden çok kullanıcının bir frekans bandını paylaştığı CR-NOMA senaryolarında olağanüstü bir önem taşımaktadır. Ardışık Girişim İptali'nin (SIC) alınan sinyalin kodunu çözmedeki etkinliği, aynı frekans kaynak bloğunda hem birincil Kullanıcılara (PUs) hem de ikincil Kullanıcılara (SUs) hitap eden CR-NOMA ağlarının Kesinti Olasılığını (OP) azaltmada kritik öneme sahiptir. Bu bölüm, yukarı bağlantı iletişimi için tasarlanmış, birden çok anten ve birden çok kullanıcı içeren bir CR-NOMA sistemini tartışmaktadır. Mevcut sistem, kullanıcıların QoS gereksinimlerini değerlendirir ve SIC'nin kesinti oluşumu üzerindeki etkisini inceler. Bu bölümün temel önemlerinden biri, CR teknolojisi ve birden fazla anten kullanan NOMA ağlarında QoS tabanlı SIC ile ilişkili engellerin ele alınmasında yatmaktadır. Bu nedenle tez, yeni kullanıcı eşleştirme stratejileri uygulayarak CR-NOMA ağlarındaki PU'lar ve SU'lar için QoS gereksinimlerini karşılamayı ve tüm ağın kesinti performansını artırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, sistem içinde hem PU'ların hem de SU'ların verimli bir şekilde tahsis edilmesini sağlamak amacıyla iki yeni anten ve SU seçim algoritması ortaya koymaktadır. Birincil amaç, hem PU'ların hem de SU'ların QoS gereksinimlerini karşılarken kesinti performansını artırmak ve hata tabanının etkisini azaltmaktır. Mevcut çalışma, çok antenli CR-NOMA sisteminin, QoS tabanlı SIC algoritmalarıyla birlikte, geleneksel kanal durum bilgisi (CSI) tabanlı SIC tekniğine kıyasla üstün performans sağladığını göstermektedir. Sistem performansındaki bu kayda değer gelişme, QoS tabanlı SIC algoritmaları tarafından kolaylaştırılan kullanıcıların etkin etkileşim yönetimine ve eşleştirilmesine atfedilir. Tez, önerilen optimum altı anten ve SU seçim algoritması için türetilen OP'nin kapalı bir biçimde temsil edilen matematiksel bir ifadesini sunar. Ayrıca tez, önerilen algoritmalar kullanılmadan tek antenle donatılmış bu sistemin OP'sinin matematiksel ifadesini sunmaktadır. Teorik analizler, kapsamlı simülasyon sonuçlarıyla doğrulanır. Tezin sonuçları ve çıkarımları, özellikle çok antenli senaryolar dikkate alındığında, QoS tabanlı SIC algoritmalarının ve CR-NOMA ağlarının kullanıcı eşleştirme stratejilerinin tasarımı ve geliştirilmesinde sonraki araştırmalar ve ilerlemeler için sağlam bir temel sağlayabilir. Bu tezin birinci bölümün avantajları, özellikle 6 GHz altı frekansları kullanan CR-NOMA ağlarında SE'yi geliştirmek için uygundur. Bu nedenle, mmWave iletişiminde olduğu gibi yüksek frekanslar kullanan CR-NOMA ağlarında SE'yi geliştirmek için farklı algoritmalara ve sistem tasarımlarına ihtiyaç vardır. İkinci bölümde, tez, spektrum kıtlığı sorununun üstesinden gelmek ve SE ve EE'yi geliştirmek için 5G ve ötesi mobil ağlar için gelecek vaat eden iki teknolojinin, yani CR-NOMA ve mmWave kablosuz iletişimin bir arada varlığını sunuyor. Bununla birlikte, CR-NOMA ağlarında mmWave bantlarının kullanılması da zorluklar doğurabilir. En kritik zorluklardan biri, mmWave sinyallerinin yüksek frekansı nedeniyle blokajlara ve yol kaybına karşı artan hassasiyettir, bu da kararsız kanal koşullarına ve daha düşük genel ağ performansına neden olur. Ayrıca, CR-NOMA ağlarında huzme oluşturma, PU'lar ve SU'lar arasında artan parazite yol açarak her iki kullanıcı grubu için QoS'yi düşürebilir. Verimli ve güvenilir iletişim sağlamak için mmWave tabanlı CR-NOMA ağlarında yeni kullanıcı eşleme algoritmalarına ve uygun hüzme oluşturma tasarımlarına ihtiyaç vardır. Bu nedenle tez, çok antenli hüzmeleme destekli baz istasyonuna sahip bir yer-uydu hattı mmWave CR-NOMA ağı için bir CR-NOMA kullanıcı eşleştirme algoritması önermektedir. Bu ağda, PU'nun QoS gereksinimlerini karşılamak için uygun bir hüzmeleme tasarımı kullanılır. Ayrıca, bu algoritma, hem PU hem de SU'nun QoS gereksinimlerinin QoS tabanlı SIC aracılığıyla karşılanmasını sağlamak için bir SU'yu stratejik olarak seçerek kapsama olasılığını en üst düzeye çıkarmak birincil amacı ile geliştirilmiştir. Aksi takdirde, CSI tabanlı SIC, en yüksek kanal kazancına sahip olan SU üzerinden gerçekleştirilir. Monte Carlo simülasyon deneylerinin bulguları, önerilen algoritmanın, özellikle yüksek sinyal-gürültü oranı (SNR) bağlamlarında, azaltılmış karmaşıklıkta optimal bir kapsama olasılığı sunduğunu göstermektedir. Bu tezin üçüncü bölümünde, kablosuz iletişim ağlarının hem SE hem de EE'sini geliştirmek amacıyla SWIPT ve CR-NOMA'yı entegre eden hibrit bir yaklaşım sunulmaktadır. Bununla birlikte, SWIPT'nin CR-NOMA ile entegrasyonu, dikkate değer bazı zorluklar sunmaktadır. Enerji toplama ve bilgi çözme arasındaki ödünleşimi etkili bir şekilde dengeleyen enerji toplama protokolleri tasarlamak, kritik bir zorluğu temsil eder. Bilgi işleme ve iletim için aktarma düğümlerinde toplanan enerjiyi kullanmanın karmaşıklığı, EE'yi korurken QoS gereksinimlerini garanti eden optimum güç tahsisi stratejileri tasarlamada zorluk teşkil eder. Tezin bu bölümünde, Nakagami-$m$ sönümleme altında birden çok sınırlı enerjili röle düğümüne sahip bir aşağı bağlantılı SWIPT etkinleştirilmiş CR-NOMA ağı ele alınmıştır. Bu tez, aktarma düğümünde enerji toplama ve bilgi işleme için zaman değiştirme tabanlı aktarma (TSR) protokolü ve güç bölme tabanlı aktarma (PSR) protokolünü olan iki temel enerji toplama protokolünü incelemektedir. Birincil amaç, OP'yi en aza indirirken, aynı anda sistemin EE'sini en üst düzeye çıkarmaktır. Bu tez, veri hızı hedefi, düğümler arasındaki mesafe, kullanıcılara tahsis edilen güç katsayısı ve iletim gücü dahil olmak üzere çeşitli tasarım parametrelerinin optimum PS ve TS oranı üzerindeki etkisinin analizini sağlar. PS oranının, TS oranı ile karşılaştırıldığında daha kararlı ve kısıtlı bir değişim gösterdiği gözlemlenmiştir. Ek olarak tez, optimum PS oranının kullanılmasının, önerilen ağ içinde kesinti performansı ve EE ile ilgili olarak optimum TS oranından daha iyi performans gösterdiğini göstermektedir. Bu tez, önerilen sistemin OP ve EE için kapalı biçimli ifadelerini sunar. Tez 6 bölümden oluşmaktadır. Bölüm 1'de, QoS tabanlı SIC ile CR-NOMA, mmWave CR-NOMA ağlarında kullanıcı eşleştirme ve huzme oluşturma tasarımı ve çok antenli CR-NOMA çift atlamalı aktarma ağları hakkında kapsamlı bir literatür araştırması sunar. Ardından, tezin motivasyonunu ve katkılarını verir. Bölüm 2'de, kooperatif aktarma, çok antenli ağlar ve CR-NOMA iletişimi gibi tezde kullanılan çeşitli kablosuz iletişim teknolojileri tanıtılmaktadır. Bölüm 3'te CR-NOMA sistem modeli sunulmakta ve bu sistem CSI tabanlı SIC üzerinden kısaca incelenmektedir. Daha sonra aynı sistem modeli QoS tabanlı SIC üzerinden detaylı olarak incelenmiş ve bu sistemdeki QoS tabanlı SIC'nin kesinti performansını artırmak için iki kullanıcı ve anten seçim algoritması önerilmiştir. Ardından bu CR-NOMA sisteminin bu algoritmalar ile sayısal ve simülasyon sonuçları tartışılmıştır. Bölüm 4'te, her iki SIC prosedürünü kullanan CSI tabanlı SIC, QoS tabanlı SIC ve JSUS algoritmasını içeren bir yukarı bağlantı mmWave CR-NOMA sistem modeli sunulmaktadır. Monte Carlo simülasyon deneyleri ve sonuçları bu sistem modeli üzerinden verilmektedir. Bölüm 5'te, SWIPT özellikli CR-NOMA ağı önerilmiş ve önerilen ağ sırasıyla PSR ve TSR kullanılarak incelenmiştir. Daha sonra önerilen sistem için OP ve EE ifadesi elde edilir. sayısal ve simülasyon sonuçları önerilen bu CR-NOMA ağı üzerinden verilmiştir. Bölüm 6'da, bu tezde elde edilen sonuçlar hakkında genel bir sonuç bölümü içermektedir. Sonuç olarak, kablosuz haberleşen cihazların çoğalması ve veri trafiği, sınırlı kullanılabilir spektrum nedeniyle önemli bir zorluk teşkil etmektedir. Bu zorluğun üstesinden gelmek için, NOMA ve CR tekniklerinin uygulanması, frekans bantlarının birden fazla kullanıcı tarafından aynı anda kullanılmasını sağlarken, spektrumun en iyi şekilde kullanılmasını sağlayan uygun bir çözüm sunabilir. Tez çalışması, CR-NOMA ağlarında yüksek bir SE ve EE elde etmek için çeşitli senaryolarda CR-NOMA ağlarındaki zorlukları ve olası çözümleri tartışmaktadır. Bu şekilde tez çalışması CR-NOMA ağlarının performansının üç farklı senaryo üzerinden anlaşılmasına katkı sağlamaktadır. Tezde sunulan algoritmalar ve sistem tasarımları, CR-NOMA ağlarının performansının anlaşılmasına önemli bir katkı sağlamakta ve SWIPT, mmWave bantları ve hüzmeleme gibi farklı iletişim teknolojilerini bir araya getirirken karşılaşılan engellerin ele alınması için uygun stratejiler sunmaktadır. Bu çalışmanın bulguları, önerilen algoritmaların ve sistem tasarımlarının, kullanıcıların QoS gereksinimlerinin karşılanmasını sağlarken, CR-NOMA ağlarının SE ve EE'sini etkili bir şekilde geliştirme potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The improvement of spectral efficiency (SE) and energy efficiency (EE) is crucial for the development of mobile communication networks. Non-orthogonal multiple access (NOMA) technique has been presented as an effective method to improve SE and EE of wireless communication systems. Also, cognitive radio (CR) is important to improve SE and EE in these systems in addition to NOMA. The collaboration between NOMA and CR possesses the capacity to tackle the issue of spectrum scarcity by facilitating the utilization of a shared frequency band by numerous users. The collaboration between NOMA and CR can optimize EE by reducing power consumption in wireless communication devices. Also, integrating the simultaneous wireless information and power transfer (SWIPT) technique with the CR-based NOMA (CR-NOMA) scheme can present a viable solution to effectively tackle the issue of limited spectrum resources and energy scarcity in wireless communication networks. The CR-NOMA enables multiple users to access a typical frequency band by utilizing non-orthogonal resource allocation techniques. With SWIPT, energy-limited devices can harvest energy from the received signals while decoding the information. The thesis study examines the performance of this CR-NOMA combination in three different scenarios. In the first and second parts of the thesis work, two different CR-NOMA-based networks without SWIPT are discussed. The first of these networks considers a multi-antenna CR-NOMA system, especially for sub-6 GHz frequencies. The second of these networks represents a beamforming assisted- multi-antenna CR-NOMA system, especially for Millimeter wave (mmWave) frequency bands. After that, a CR-NOMA-based network with SWIPT is considered in the three parts of the thesis work. An essential challenge associated with the implementation of CR-NOMA pertains to the imperative need to guarantee the Quality of Service (QoS) requirements for all users operating in parallel, along with enhancing the SE of the CR-NOMA framework. In the initial part, this challenge assumes a paramount significance in CR-NOMA scenarios where multiple users share a frequency band, as the presence of interferences amongst users can result in a decline in the overall performance of communication networks. The effectiveness of Successive Interference Cancellation (SIC) in decoding the received signal is of critical importance in reducing the Outage Probability (OP) of CR-NOMA networks that cater to both Primary Users (PUs) and Secondary Users (SUs), utilizing a common frequency resource block. This part discusses a CR-NOMA system featuring multiple antennas and multiple users, which is designed for uplink communication. The current system evaluates the QoS requirements of users and scrutinizes the effect of SIC on the occurrence of the outage. A key importance of this chapter lies in addressing the obstacles associated with QoS-based SIC in NOMA networks using CR technology and multiple antennas. Hence, the thesis aims to enhance the outage performance of the entire network and satisfy the QoS requirements for PUs and SUs in CR-NOMA networks by implementing novel user pairing strategies. This study puts forward two novel antenna and SU selection algorithms, with the objective of enabling efficient allocation of both PUs and SUs within the system. The primary aim is to enhance the outage performance and diminish the impact of the error floor while accommodating the QoS requirements of both PUs and SUs. The present study demonstrates that the multi-antenna CR-NOMA system, in conjunction with QoS-based SIC algorithms, yields superior performance compared to the conventional channel state information (CSI)-based SIC technique. This notable enhancement in system performance is attributed to the effective management of interference and pairing of users facilitated by the QoS-based SIC algorithms. The thesis presents a formalized expression of the OP that is derived for the proposed suboptimal antenna and SU selection algorithm, represented in a closed form. Furthermore, the thesis represents the mathematical expression for the OP of this system equipped with a single antenna while the suggested algorithms are not employed. Theoretical analyses are verified through extensive simulation results. The outcomes and implications of the thesis can provide a solid basis for subsequent inquiries and advancements in the design and enhancement of QoS-based SIC algorithms and user pairing strategies of CR-NOMA networks, taking into account, especially with scenarios multi-antenna. The advantages of this first part are further suitable for enhancing the SE in CR-NOMA networks employing sub-6 GHz frequencies especially. Hence, the need for different algorithms and system designs for enhancing the SE in CR-NOMA networks employing high frequencies as in mmWave communication. In the second part, the thesis presents the coexistence of two promising technologies for 5G and beyond mobile networks, namely CR-NOMA and mmWave wireless communication, to overcome the spectrum scarcity problem and enhance SE and EE. However, using mmWave bands in CR-NOMA networks can also present challenges. One of the most critical challenges is the increased susceptibility to blockages and path loss due to the high frequency of mmWave signals, resulting in unstable channel conditions and lower overall network performance. Also, beamforming in CR-NOMA networks can lead to increased interference between PUs and SUs, which can degrade the QoS for both user groups. The need for novel user pairing algorithms and suitable beamforming designs in mmWave CR-NOMA networks to ensure efficient and reliable communication exists. Hence, the thesis proposes a CR-NOMA user pairing algorithm for an uplink mmWave CR-NOMA network with a multi-antenna beamforming assisted-base station. In this network, an appropriate beamforming design is utilized to satisfy the QoS requirements of the PU. Also, this algorithm has been developed with the primary objective of maximizing the coverage probability by strategically selecting a SU to ensure the QoS requirements of both PU and SU are met through QoS-based SIC. Otherwise, the CSI-based SIC is performed over the SU, possessing the highest channel gain. The findings of Monte Carlo simulation experiments illustrate that the suggested algorithm presents an optimal coverage probability at reduced complexity, particularly in high signal-to-noise ratio (SNR) contexts. In the third section of this thesis, a hybrid approach integrating SWIPT and CR-NOMA is presented with the objective of enhancing both the SE and EE of wireless communication networks. However, the integration of SWIPT with CR-NOMA presents several noteworthy challenges. Designing energy harvesting protocols that effectively balance the tradeoff between energy harvesting and information decoding represents a critical challenge. The complexity of utilizing energy harvested at relay nodes for information processing and transmission poses a challenge in devising optimal power allocation strategies that guarantee QoS requirements while maintaining the EE. A downlink SWIPT-enabled CR-NOMA network with multiple energy-limited relay nodes under Nakagami-$m$ fading is considered in this part of the thesis. This thesis examines two fundamental energy harvesting protocols, specifically the time switching-based relaying (TSR) protocol and the power splitting-based relaying (PSR) protocol, for energy harvesting and information processing at the relay node. The primary aim is to minimize the OP while simultaneously maximizing the EE of the system. This thesis ensures an analysis of the impact of various design parameters, including the data rate target, the distance among nodes, the power coefficient allocated to users, and the transmission power, on the optimal ratio of PS and TS. It has been observed that the PS ratio demonstrates greater stable and constrained variation when contrasted with the TS ratio. Additionally, the thesis demonstrates that the utilization of the optimal PS ratio outperforms the optimal TS ratio concerning outage performance and EE within the suggested network. This thesis presents closed-form expressions for the OP and EE of the proposed system. %The thesis consists of 6 chapters. The first chapter of the thesis provides a comprehensive literature review of the CR-NOMA concept, including various subtopics such as CR-NOMA with QoS-based SIC,