Farklı anatomik bölgeler için bilgisayarlı tomografi tabanlı yapay zeka otosegmentasyon işleminin klinik süreçlere etkisi
Effect of computurized tomography based artificial itntellienge autosegmentation progress to the clinical processes for different anatomical sites
- Tez No: 796107
- Danışmanlar: PROF. DR. ENİS ÖZYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu çalışmada farklı anatomik bölgeler için BT tabanlı olarak Yapay Zeka, 'ART-Plan' ve 'MVision' yazılımları kullanarak otosegmentasyon işlemi yapılması, bu işlemin en kısa ve doğru şekilde tamamlanması ve manuel segmentasyon ile karşılaştırılıp klinik süreçlere katacağı avantajlar ve dezavantajların gözlenmesi amaçlanmıştır. Otosegmentasyon sonucunda hazırlanan tedavi planlarının dozimetrik olarak değerlendirilmesi yapılmıştır. ART-Plan ve Manuel segmentasyon yöntemleri ile elde edilen konturların segmentasyon süreleri analiz edilmiştir. ART-Plan ile otosegmentasyon işleminin Manuel konturlamaya göre çok daha hızlı olduğu ve ARTPlan yazılımının kısa sürede Manuel konturlamaya kıyasla daha fazla kritik organ otosegmentasyonu yaptığı sonucuna varılmıştır. ART-Plan ve MVision ile otosegmentasyon işleminden elde edilen OAR'lar ile bölümümüzdeki dozimetristler tarafından Manuel olarak konturlanan OAR'lar arasındaki Dice Benzerlik Katsayıları (DSC) karşılaştırılmıştır. Her iki segmentasyon yöntemi için de ortak olarak, Baş Boyun bölgesinde konturlanan; Spinal Kord, Sağ Parotis, Sol Parotis, Oral Kavite, Beyin Sapı, Sağ Göz, Sol Göz, Beyin ve Vücut, Meme bölgesinde konturlanan Sağ Meme, Sol Meme, Spinal Kanal, Kalp, Sol Akciğer, Sağ Akciğer, Vücut, Toraks (Akciğer) bölgesinde konturlanan; Kalp, Sağ Akciğer, Sol Akciğer, Vücut, Mide bölgesinde konturlanan; Özefagus, Kalp, Sol Böbrek, Sağ Böbrek, Karaciğer, Sol Akciğer, Sağ Akciğer, Vücut, Kadın Pelvis bölgesinde konturlanan; Bağırsklar, Rektum, Mesane, Sol Femur, Sağ Femur, Sol Böbrek, Sağ Böbrek, Vücut, Erkek Pelvis bölgesinde konturlanan; Rektum, Sağ Böbrek, Sol Böbrek, Sağ Femur, Sol Femur, Mesane, Vücut OAR'larının Manuel konturlar ile DSC'leri 0,7 nin üzerinde bulunmuştur. Oluşturulan 3 veri setine de tüm anatomik bölgelere göre tedavi planları yapılmıştır ve analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to perform CT-based autosegmentation for different anatomical regions using Artificial Intelligence, 'ART-Plan' and 'MVision' software, to complete this process in the shortest and most accurate way, and to compare it with manual segmentation to observe the advantages and disadvantages that will add to clinical processes. The treatment plans prepared and evaluated dosimetrically. The segmentation times of the contours obtained by ART-Plan and Manual segmentation methods were analyzed. It was concluded that the autosegmentation process with ART-Plan is much faster than Manual contouring, and the ART-Plan software performs more critical organ autosegmentation compared to Manual contouring in a short time. The Dice Similarity Coefficients (DSC) of the OARs obtained from the autosegmentation process with ART-Plan and MVision and the OARs that were manually contoured were compared. Contoured in the Head and Neck region, common to both segmentation methods; Spinal Cord, Right Parotid, Left Parotid, Oral Cavity, Brainstem, Right Eye, Left Eye, Brain and Body, Right Breast, in the breast area, Left Breast, Spinal Canal, Heart, Left Lung, Right Lung, Body, in the Thorax region; Heart, Right Lung, Left Lung, Body, in the stomach area; Esophagus, Heart, Left Kidney, Right Kidney, Liver, Left Lung, Right Lung, Body, in the female pelvis area; Intestines, Rectum, Bladder, Left Femur, Right Femur, Left Kidney, Right Kidney, Body, in the Male Pelvis; Manual contours and DSCs of Rectum, Right Kidney, Left Kidney, Right Femur, Left Femur, Bladder, Body OARs were found above 0.7. Treatment plans were made and analyzed according to all anatomical regions for the 3 data sets created.