Automating organizational interoperability in e-government services using blockchain technology
Blockchaın teknolojisiyle e-devlet hizmetlerinde organizasyonel birlikte çalışabilirliğin otomatik yapılması
- Tez No: 796138
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFER KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Araştırma, akıllı E-Devlet kıyaslama deposunda devlet kayıtlarının korunması için akıllı bir sistemin geliştirilmesine odaklanmıştır. Literatürde, dijital veri artışının koruma oranı arttıkça mevcut birçok koruma tekniği ve modeli tartışılmış ve ayrıntılı karşılaştırmaları ile sunulmuştur. Türkiye de dahil olmak üzere birçok batılı ülke, hükümet kayıtlarının korunması için kağıt tabanlı sistemlerini akıllı sisteme yükseltti. Metodolojide, arşivlenmiş kağıt tabanlı kayıtları korumak için E-Devlet karşılaştırmalı akıllı sistem uygulamasının uygulanması için python dilini kullandık, aynı şekilde otomasyon tabanlı blok zinciri kullanılarak eğitilen yenilikçi aritmetik ortam için bir yol haritası sunuyor. Blok zinciri modeli sınırlı bir yapının iç kısmındaki ev işlerini ve taahhütlerini ilişkilendirmek için nasıl kullanılacağını bilen inşaat önermektedir. Büyük arşivler (ör. açık erişim, kapalı, kısıtlı, tescilli), E-Devlet kıyaslama veri setindeki sayısal nesnelerin ve dosyaların korunması için belirli yardımlar oluşturmaktadır. Koruma sürecinde kayıtları temizlemek ve format dönüştürmek için kayıtlar üzerinde kayıt erişimi, normalleştirme ve dönüştürme işlemleri de yapılmıştır. Sonuç olarak, 2015'ten 2025'e kadar olan kayıtların çoğunda iyi bir koruma sağladık, amaç, ait olduğu kayıtların çoğunu dijital formatta korumaktır. 2015'ten 2025'e kadar büyük arşivler için kayıt muhafazasının kağıt tabanlı ve dijital olarak korunan kayıtlar açısından dağılımı. 2015'te devlet kayıtlarının korunması çok düşük olarak kaydedildi, çünkü tüm büyük arşivlerde kayıt arşivinin çoğu kağıt tabanlıydı. hükümetin depoları. Bununla birlikte, akıllı sistem her yıl dijital formattaki kayıtları eski kağıt tabanlı formattan koruma eğilimindedir ve 2025 yılına kadar çok sayıda kayıt, tüm kayıtlar için %98,68'lik büyük bir doğrulukla dijital formata dönüştürülmektedir. sistem, verilerin %80'i üzerinde eğitildi ve verilerin geri kalan %20'si üzerinde test edildi. Böyle bir akıllı sisteme sahip olmak, devlet kayıtlarının korunması açısından çok yararlı olabilir ve kayıtların nasıl korunduğunu ve işlevlerini anlamak açısından yararlı olabilir.
Özet (Çeviri)
The research is concentrated on the development of a smart system for the preservation of government records in smart E-Government benchmark repository. In literature, many existing preservation techniques and models have been discussed and presented with their detailed comparison as preservation rate of digital data growth has increased. Many western countries have already upgraded their paper-based systems to the smart system for preservation of government records including Turkey. In methodology, we used python language for the implementation of smart system application with E-Government benchmark to preserve archived paper-based records, it likewise delivers a roadmap for the innovative arithmetical environment which is trained using the automation based blockchain.. The blockchain model proposes construction that knows how to be utilized to relate household tasks and commitments in the interior of a confined structure. Major archives (i.e. open access, closed, restricted, proprietary) are creating certain assistance for safeguarding numerical objects and files in the E-Government benchmark dataset. Records accession, normalization, and transformation have also been performed on the records during the process of preservation to clean the records and format conversion. As a result, we achieved good preservation of most of the records from 2015 to 2025, the goal is to preserve most of the records it belongs to digital format. The distribution of records preservation for major archives in terms of paper-based and digitally preserved records from the year 2015 to 2025. The preservation of government records was recorded as very low in 2015 as much of the record archival was paper-based in all major repositories of the government. However, year by year the smart system tends to preserve the records in digital format from the old paper-based format, and by 2025 large number of records are being converted to the digital format with a whopping accuracy of 98.68% for all the records where the system was trained on 80% of data and tested on rest of the 20% of data. Having such a smart system can be very helpful for preserving the records of the government, and useful for understanding how records are being preserved and their functionality.