Üniversitelerdeki öğrenci işlerinin mikrobilgisayarlar yardımı ile çözümlenmesine ilişkin bir araştırma
  1. Tez No: 250
  2. Yazar: SAİT ESLEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL ŞENGONCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma ile Ege üniversitesi Fakültelerinde uygulanmakta olan öğrenci işlemlerinin, doğru ve hızlı bir şekilde yürütülebilmesi amacıyla, günümüz teknolojisine uygun olarak mikro bilgisayarlar yardımıyla gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın ilk bölümünde, yürürlükte olan öğrenci işlerininin yapısı incelenmiş, ikinci bölümde, öğrenci işleri için önerilen yazılımın özellikleri tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde, yazılımın gerçekleştirildiği IBM-PC mikro bilgisayarı tanıtılmış, son bölümde, öğrenci işlerinin doğru ve hızlı bir şekilde yürütülmesini sağlamak için bazı öneriler sunulmuştur. öğrenci işleri yazılımları, IBM-PC mikro bilgisayarı üzerine yüklenmiş olan, DOS işletim sistemi altında çalışmaktadır. Yazılımın kullanımı, Bilgisayar Bilimleri ile yakınlığı olmayan kullanıcıların kolayca kullanabileceği niteliktedir. Çalışmanın ileride geliştirilebileceği düşünülerek, yazılımlar bu amaca uygun olarak hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The goal of this study is the automation of the student registration for the students studying at different faculties of Ege University. By the use of microcomputers personel information and grades obtained for the students are retrieved in the fastest way possible. In the first chapter the structure of student registration system is reviewed. In the second chapter properties of the computer programmes suggested is presented. In the third chapter IBM-PC micro computer which the programmes run on is introduced. In the last chapter some proposals on running the student registration system as efficient as possible have been suggested. The software written to manage the students registration system works under DOS (Disk Operating System). Programmes are written in such a way that non-computer oriented people could eassily understand it.