3D yazıcı ile üretilmiş bir polieter eter keton (PEEK) materyaline uygulanan farklı yüzey işlemlerinin bağlantı kuvvetine etkisi
The effect of different surface treatments on the bonding strength of a 3D-printed polyether ether ketone (PEEK) material
- Tez No: 796194
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIN KÜRKÇÜOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın amacı 3D yazıcı ile üretilmiş polieter eter keton (PEEK) örneklere uygulanan farklı yüzey modifikasyon işlemlerinin, yüzey pürüzlülüğüne ve PMMA materyali ile bağlantı dayanımına olan etkilerini incelenmektir. PEEK materyalinden 3D yazıcı (CreatBot PEEK-300) kullanılarak 7x7x2 mm boyutlarında üretilen 96 adet örnek rastgele seçilerek; kontrol, 110µm Al2O3 ile kumlama, 30 s argon plazma, 45 s argon plazma, 60 s argon plazma, kumlama+30 s argon plazma, kumlama+45 s argon plazma ve kumlama+60 s argon plazma uygulaması olmak üzere 8 farklı yüzey işlem grubuna ayrılmıştır (n=12). Yüzey işlem uygulamalarından önce ve sonra tüm örneklerin yüzey pürüzlülük ölçümleri profilometre (Surftest SJ 210, Mitutoyo, JAPONYA) yardımıyla gerçekleştirilmiştir Ayrıca her gruptan birer örnek seçilerek, yüzeylerinde Taramalı Elektron Mikroskobu, Enerji Dağılım Spektrometresi analizleri ve temas açısı ölçümleri yapılmıştır. Bağlantı dayanımı testi için örneklerin yüzeylerine 3 mm çapında ve 2mm yüksekliğinde otopolimerizan akrilik rezin (Imicryl SC, Imicryl, TÜRKİYE) uygulanmıştır. PEEK ile PMMA arasındaki bağlantı değerlerini ölçmek amacıyla bir Universal test cihazı ile makaslama bağlantı dayanım testi yapılmıştır ve sonrasında başarısızlık tipleri bir strereomikroskop yardımıyla belirlenmiştir. Çalışma verilerinin analizi R istatistiksel programlama dili kullanılarak yapılmıştır. Yüzey işlemleri öncesi ve sonrası yüzey pürüzlülük değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olup olmadığı Wilcoxon İşaretlenmiş Sıra Testi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effects of different surface modification processes on the surface roughness and bond strength with PMMA material of the 3D printed polyether ether ketone (PEEK) samples. Ninety-six (96) samples produced from PEEK material using a 3D printer (CreatBot PEEK-300) with the dimensions of 7x7x2 mm were randomly divided into 8 different surface treatment groups (n=12); Control, sandblasting with 110µm Al2O3, 30s argon plasma, 45s argon plasma, 60s argon plasma, sandblasting+30s argon plasma, sandblasting+45s argon plasma and sandblasting+60s argon plasma. Surface roughness measurements of all samples were made with a profilometer (Surftest SJ 210, Mitutoyo, JAPAN) before and after the surface treatment applications. After the surface treatments, one sample from each group was selected for Scanning Electron Microscopy, Energy Distribution Spectrometer analyzes and contact angle measurements Then, autopolymerizing acrylic resin (Imıcryl SC, Imıcryl, TURKEY) was mounted on the specimens (3 mm diameter and 2mm hight). In order to measure shear bond strength values between PEEK and PMMA a universal test device was used. . Failure modes were assessed using a stereomicroscope. The R statistical programming language was used to analyze the values of study data. The Wilcoxon Marked Row test was used to examine whether there was a statistically significant difference between the surface roughness values before and after the surface treatment.