Üç boyutlu yazıcılar ile üretilen rezin kronların farklı alt yapı materyalleri üzerindeki kırılma dayanımı ve doğruluklarının incelenmesi
Investigation of fracture strength and trueness of resin crowns produced with three-dimensional printers on different framework materials
- Tez No: 909136
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞU ÖMÜR DEDE
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı farklı materyal-üretim tekniklerinin alt yapı ve kron restorasyonların doğruluk, kırılma dayanımı (KD) ve kırık tipleri üzerindeki etkisisin değerlendirilmesidir. Materyal ve Metot: Yetmiş iki adet maxillar premolar güdük (alt yapı) örneği Bilgisayar Destekli Tasarım-Bilgisayar Destekli Üretim (CAD-CAM) teknolojisi, eksiltmeli üretim (SM) teknikleri kullanılarak polietereterketon (Dental PEEK; SM_PEEK), titanyum (Titanium tube; SM_TI) ve eklemeli üretim (AM) ile kobalt krom (Scheftner CoCr; AM_CoCr) olarak üretilmiştir (n=24). Yetmiş iki adet maxillar premolar kron restorasyon örnekleri ise SM olarak polimetilmetakrilat (DuoCad Temp; SM_PMMA), AM olarak ise bir geçici kron-köprü reçinesi (C&B MFH; AM_CB) ve daimî kron reçinesi (Crowntec; AM_CT) kullanılarak üretilmiştir (n=24). Her bir alt yapı ve kron grubundan rastgele seçilen 10'ar örnek intraoral tarayıcıyla (Trios 3; 3 Shape AG) taranmış ve doğruluk analizleri ana tasarım model referansına göre bir tersine mühendislik programı (Geomagic Control X; 3D Systems) kullanılarak gerçekleşmiş, örneklerin farklı bölgeleri için deviasyonlar kök ortalama kare (RMS) değeri (µm) olarak kaydedilmiştir. Daha sonra tüm alt yapı örnekler rezin bloklara gömülmüş, kron ve alt yapı örneklerin bağlantı yüzeyleri 50 ve 110 μm Al₂O₃ kum ile pürüzlendirilmiş, primer uygulamalarının ardından örnekler bir self adeziv dual cure rezin simanla (PANAVIA™ SA Cement) ile simante edilmiştir. Daha sonra bu örnekler 24 saat 37 ºC distile suda bekletilmiş ve ardından universal test cihazında 1 mm/dakika kafa hızında kırılma dayancı (KD) testi gerçekleştirilmiştir. Doğruluk analizi ve KD test verileri tek ve iki yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Tukey HSD testi ile istatistiksel olarak analiz edilmiştir (α=,05). Test gruplarına ait kırık tiplerinin analiz edilmesinde Pearson chi-kare testi, KD ve kırık tipleri arasındaki korelasyonun değerlendirmesinde ise Pearson Korelasyon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this thesis study is to evaluate the effect of different material-manufacturing techniques on trueness, fracture toughness (KD) and fracture types in framework and crown restoration groups. Material and Method: Seventy-two maxillary premolar die (framework) specimens were fabricated using Computer Aided Design-Computer Aided Manufacturing (CAD-CAM) technology, subtractive manufacturing (SM) techniques as polyetheretherketone (Dental PEEK; SM_PEEK), titanium (Titanium tube; SM_TI) and additive manufacturing (AM) as cobalt chrome (Scheftner CoCr; AM_CoCr) (n=24). Seventy-two maxillary premolar crown restoration specimens were fabricated using polymethylmethacrylate (DuoCad Temp; SM_PMMA) as SM, a temporary crown-bridge resin (C&B MFH; AM_CB) and a permanent crown resin (Crowntec; AM_CT) as AM (n=24). Randomly selected 10 samples from each framework and crown group were scanned with an intraoral scanner (Trios 3; 3 Shape AG) and accuracy analyses were performed using a reverse engineering program (Geomagic Control X; 3D Systems) against the main design model reference, and deviations for different regions of the samples were recorded as root mean square (RMS) values (µm). After all framework samples were embedded in acrylic blocks, the connection surfaces of the crown and framework samples were roughened with 50 and 110 μm Al₂O₃ sand, and after primer applications, the samples were cemented with a self-adhesive dual cure resin cement (PANAVIA™ SA Cement). Then, these samples were stored in 37 ºC distilled water for 24 hours and then the fracture strength (KD) test was performed at a head speed of 1 mm/min in a universal testing machine. Accuracy analysis and KD test data were statistically analyzed with one- and two-way analysis of variance (ANOVA) and Tukey HSD test (α=.05). Pearson chi-square test was used to analyze the fracture types of the test groups, and Pearson Correlation test was used to evaluate the correlation between KD and fracture types.