Botnet attack on 5G mobile network infrastructure and proposed solution
  1. Tez No: 796228
  2. Yazar: MUSTAFA MAYTHAM JARULLAH AL-FARTTOOSI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ABDULKADER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmada, en yaygın ve potansiyel olarak yıkıcı saldırı türü olan botnet'lere odaklanıyoruz. Ayrıca bot saldırılarının mekaniğini ele alacağız ve makine öğrenimi (ML) ve derin öğrenmeyi (DL) kullanarak SMS veya kötü amaçlı yazılım tabanlı saldırıları tespit etmeye yönelik yaklaşımlar sunacağız. Lojistik regresyon, rastgele orman ve derin sinir ağları dahil olmak üzere çeşitli makine öğrenimi tabanlı teknikler bu yazıda incelenmiştir. Yapay sinir ağlarının (YSA) derin öğrenme yöntemi kullanılarak çeşitli şekillerde iyileştirilebileceği bulunmuştur. Klasik öğrenmeye kıyasla, veri setlerini ikiye bölerek elde edilen sonuçlar önemli ölçüde daha kesindi. Sınıflandırma algoritmalarının etkinliği, veri kümelerinin özel ön işlemesi kullanılarak artırıldı. Derin öğrenmenin doğruluğunun sonuçları cesaret vericiydi. SMS saldırıları için tahmin doğruluğu %99,9 iken kötü amaçlı yazılım saldırıları için tahmin doğruluğu %98,4 oldu.
Özet (Çeviri)
In this research, we focus on botnets, the most pervasive and potentially devastating type of attack. We will also cover the mechanics of bot assaults and present approaches for detecting SMS or malware-based attacks using machine learning (ML) and deep learning (DL). Several ML-based techniques, including logistic regression, random forest, and deep neural networks, are explored in this paper. It was found that artificial neural networks (ANN) might be improved in several ways by employing a deep learning method. When compared to classical learning, the results obtained by splitting the datasets in half were significantly more precise. Classification algorithms' effectiveness was enhanced by employing specialized pre-processing of datasets. The results of deep learning's accuracy were encouraging. The prediction accuracy for the SMS attacks was 99.9%, while the prediction accuracy for the malware assults was 98.4%.