Türkiye's trade diplomacy with Turkic states: Azerbaijan, Kazakhstan and Uzbekistan compared
Türkiye'nin Türk Cumhuriyetleri ile ticaret diplomasisi: Azerbaycan, Kazakistan ve Özbekistan'ın karşılaştırması
  1. Tez No: 796229
  2. Yazar: AHMET YAVUZHAN ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY FIRAT TANRISEVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 349
Özet
Bu doktora tezi, Türkiye'nin Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından bağımsızlıklarını ilan eden beş Türk devleti arasında en büyük ticaret hacmine sahip olduğu Azerbaycan, Kazakistan ve Özbekistan ile ilişkilerini uluslararası ilişkiler disiplinindeki sosyal inşacılık üzerinden Ticaret Diplomasisi kavramı etrafında incelemektedir. Kavram, Türkiye'nin kullandığı araçlar kullanılarak açıklanmış ve Türkiye'nin bu beş Türk devleti ile olan ticari ve ekonomik ilişkileri karşılaştırmalı olarak detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Türkiye, bağımsızlıklarından bu yana Türk devletleri ile yakın ilişkiler kurmuş ve bu ilişkilerde ticareti ön planda tutmuştur. Bu ilişkiler, temel olarak, ortak tarihi, kültürel ve sosyal mirasa dayanmakta olup, bu temeller üzerinden ortak bir Zemin bulma amacını taşımaktadır. Türkiye bu devletlerle ilişkilerinde ortak kimlik vurgusunu en üst düzeyde dile getirmektedir. Bu vurgu, bölge üzerinde hegemonik bir iddia veya siyasi etki arayışı taşımaktan uzaktır. Türkiye'nin bu vurgudaki temel amacı, Türk devletleri ile birlikte bir refaha ulaşmak ve ortak faydayı temin edecek güçlü yapılar inşa etmektir. Karma Ekonomik Komisyon toplantıları, İş Konseyleri, İş Forumları gibi özel sektör faaliyetleri ile Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması, Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi gibi Anlaşmalar ticari ilişkilerin temel dayanağı olmuştur. Bunun ötesinde Türkiye, bu ülkelerle Tercihli Ticaret Anlaşmaları imzalamak için girişimlerde bulunmuştur. Türkiye'nin bu ülkelerle geliştirdiği ilişkilerde ticari diplomasi araçlarını etkin bir şekilde kullandığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This doctorate thesis examines Türkiye's Trade Diplomacy of with Azerbaijan, Kazakhstan and Uzbekistan, which it has the largest trade volume among the five Turkic states that declared their independence after the dissolution of the Soviet Union Trade Diplomacy term is discussed as a concept within the framework of international relations discipline with a view of social constructivism. The term is explained by using the tools Türkiye has been using and it was detailed in comparison with Türkiye's trade and economic relations with those five Turkic states. Türkiye has established close relations with the Turkic states since their independence and has kept trade at the forefront in these relations. These relations are based mainly on common historical, cultural and social heritage, which aimed to find common grounds with those ties. Türkiye emphasizes the common identity with those states at the highest level. This emphasis is far from bearing a hegemonic assertion or quest for political influence on the region. Türkiye's main objective on that emphasize is to reach to a common welfare and to build strong structures which would be jointly benefited by the Turkic states. Joint Economic Commission meetings, private sector activities such as Business Councils, Business Forums, along with Agreements such as Mutual Promotion and Protection of Investments, and Prevention of Double Taxation have been the main basis for trade relations. Beyond this, Türkiye has made attempts to sign Preferential Trade Agreements with those countries. It is seen that Türkiye has been using trade diplomacy tools effectively in its developed relations with those states.