Sporcularda nordic hamstring egzersiz modelinin, hamstring quadriseps kuvvet oranına etkisi
The effect of nordic hamstring exercise model on the hamstring quadriceps strength ratio in the athletes
- Tez No: 796286
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY ÇAKMAKÇI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırmada; 8 haftalık Nordic Hamstring egzersiz modelinin H/Q oranına, dinamik dengeye ve esnekliğe etkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmaya Konya basketbol kulübünde antrenman yapan 21 gönüllü sporcu katılmıştır. Katılıcıları kontrol grubu (KG) (yaş 19,00±0,57 yıl, boy 170,85±2,03 cm, vücut ağırlığı 64,42±5,94 kg), basketbol grubu (BG) (yaş 18,00±00 yıl, boy 197,42±7,78 cm, vücut ağırlığı 81,00±15,23 kg) ve Nordic Hamstring grubu (NG) (yaş 18,00±00 yıl, boy 187,14±7,69 cm, vücut ağırlığı 80,85±7,28 kg) olarak 3 gruba ayrılmışlardır. BG'na haftada 3 gün standart basketbol antrenmanı yaptırılmıştır. NG grubu' na ise standart basketbol antrenmanına ek olarak antrenmanlarda ısınmadan ve germe egzersizlerinden sonra 3-4 set 8-10 tekrar olarak Nordic Hamstring egzersizleri uygulanmıştır. KG ise bu 8 haftalık sürede herhangi bir antrenman programına katılmamışlardır. Antrenman periyodu öncesinde ve sonrasında katılımcıların diz ekstansiyon (quadriseps) kuvvet çıktıları konstanrik olarak ölçülürken, fleksiyon kuvvet çıktıları hem eksantrik hem de konsantrik olarak 600s-1 ve 1800s-1 açısal hızlarda Cybex cihazı (Cybex, Humac Norm 2004) ile ölçülmüştür. Bunlara ek olarak dinamik denge (BBS, Biodex Medical Systems Inc., Shirley, NY) ve esneklik (uzan eriş) ölçümleri de yapılmıştır. Verilerin istatistiki analizlerinde SPSS 24 paket programı kullanılmıştır. Tüm deneklere ait parametrelerinin ortalama değerleri ve standart sapmaları verilmiştir, Araştırmaya ait verilerin normal dağılımları Shapiro-Wilk testi ile test edilmiştir. Verilerin normal dağılım göstermemesinden dolayı eşli ikili değişkenlerde Wilcoxon testi, 2 den fazla değişken karşılaştırılmasında ise Kruskal-Wallis testi kullanılmış farkın hangi gruptan kaynaklandığını bulmak için ise Mann Whitney U testi uygulanmıştır. Anlamlılık düzeyi p0,05). 60° sn-1 kon-ekstansiyon son test kuvvet değerlerinde KG ve NG grupları arasında NG lehine anlamlı farklılık bulunmuştur (p0,05). 180° sn-1 kon-fleksiyon ve eksantrik-fleksiyon son test kuvvet değerleri incelendiğinde KG ve NG değerleri arasında anlamlı farklılık görülmüştür ve farklılığın NG değerleri lehine olduğu saptanmıştır (p0,05). 60° sn-1 H/Q ve H/Q fonksiyonel son test oranları karşılaştırıldığında KG ve NG grupları arasında anlamlı farklık bulunmuştur ve farkın NG lehine olduğu saptanmıştır (p0,05). Overall ilk test denge verileri incelendiğinde KG ve NG arasında anlamlı farklılığa rastlanmıştır bu farkın kontrol grubu lehine olduğu bulunmuştur (p0,05). Sonuç olarak H/Q fonksiyonel oranları anlamlı olarak farklılık göstermese de NG grubunun değerlerinin rakamsal olarak gelişim gösterdiği görülmektedir. Dinamik dengenin Nordic hamstring antrenmanlarıyla salınım azaldığı görülmektedir. Uzan eriş testinde NG grubu hamstring kas grupları kuvvet artışı gösterdiğinden yeterli esneklik gösterememiştir. Basketbol antrenmalarının yanı sıra nordic hamstring egzersizlerinin yapılmasının Q/H oranları ve dinamik denge performansı açısından en azından bu araştırma neticesinde önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the the effect of 8-week Nordic Hamstring exercise model on H/Q ratio, dynamic balance and flexibility. 21 volunteer athletes training in Konya basketball club participated in the research. Participants were the control group (KG) (age 19.00±0.57 years, height 170.85±2.03 cm, body weight 64.42±5.94 kg), basketball group (BG) (age 18.00± 00 years, height 197.42±7.78 cm, body weight 81.00±15.23 kg) and Nordic Hamstring group (NG) (KEG) (age 18.00±00 years, height 187.14±7, 69 cm, body weight 80.85±7.28 kg) were divided into 3 groups. Standard basketball training was given to BG 3 days a week. In addition to standard basketball training, Nordic Hamstring exercises were applied to the NG group as 3-4 sets of 8-10 repetitions after warming up and stretching exercises. KG did not participate in any training program during this 8-week period. Before and after the training period, the knee extension (quadriceps) force outputs of the participants were measured concentrically, while the flexion force outputs were measured both eccentrically and concentrically with the Cybex device (Cybex, Humac Norm 2004) at angular speeds of 60 °s-1 and 180 °s-1. In addition, dynamic balance (BBS, Biodex Medical Systems Inc., Shirley, NY) and flexibility (reach reach) measurements were also applied. SPSS 24 package program was used for statistical analysis of the data. The mean values and standard deviations of the parameters of all subjects were given. The normal distribution of the data of the study was tested with the Shapiro-Wilk test. Since the data did not show normal distribution, Wilcocon was used for binary variables for non-normally distributed data, and Kruskal-Wallis test was used for comparing more than 2 variables, and Mann Whitney U test was used to find out which group the difference originated from. The significance level was determined as p0.05). There was a significant difference in favor of NG between KG and NG groups in 60° sec-1 con-extension post-test strength values (p0.05). When 180° sec-1 con-flexion and eccentric-flexion post-test strength values were examined, a significant difference was observed between KG and NG values, and the difference was found to be in favor of NG values (p0.05). When the 60° sec-1 H/Q and H/Q functional posttest rates were compared, a significant difference was found between the KG and NG groups, and the difference was found to be in favor of NG (p0.05). When the overall first test balance data were examined, a significant difference was found between CG and NG, this difference was found to be in favor of the control group (p0.05). As a result, although the H/Q functional ratios do not differ significantly, it is seen that the values of the NG group show a numerical effect. Dynamic balance seems to decrease with Nordic hamstring training. In the reach reach test, the hamstring muscle groups of the NG group did not show sufficient flexibility as they showed an increase in strength. In addition to basketball training, nordic hamstring exercises are recommended at least as a result of this research in terms of Q/H ratios and dynamic balance performance.