Ratlarda abdominal deri ada flebi modelinde corm-3'ün flep yaşayabilirliği üzerine etkisi
The effect of corm- 3 molecule on the flap survival using rat abdominal skin island model
- Tez No: 796291
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş ve Amaç Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi'nin klinik uygulamalarının çok büyük bir kısmını doku defektlerinin onarımı oluşturmaktadır. Bir doku defektinin onarımı sırasında onarılan dokunun fonksiyonunun tekrardan kazanılması ve aynı zamanda donör alanda da bir probleme sebep olmaması temel hedef olmalıdır. Bu amaçla en sık kullanılan yöntem flep cerrahisidir. Fleplerle ilgili tecrübeler ve teorik bilgiler özellikle son yarım yüzyılda giderek gelişmiştir. Zaman içerisinde vasküler anatominin daha iyi tanımlanması sayesinde birçok yeni flep tanımlanmıştır. Flepler dolaşımları korunarak randomize veya vasküler saplı flepler şeklinde taşınabilir iken alıcı alanda mikrocerrahi teknikler kullanılarak ve bu sayede yeniden dolaşımları sağlanarak serbest flepler şeklinde kullanılmaktadır. Tüm bu flep cerrahileri sırasında en sık karşılaşılan sorunlardan biri ise flep nekrozudur. Bu durumun önüne geçilmesi amacıyla günümüze dek birçok klinik ve deneysel çalışma yapılmış ve bu çalışmalarda flep sağkalımına yönelik birçok farklı molekül ve yöntem denenmiştir. Biz ise bu çalışmada Carbon Monoxide Releasing Molecule-3 (CORM-3)'ün abdominal deri ada flebi modelinde flep yaşayabilirliği üzerine etkisini araştırdık. Materyal ve Metot Bu çalışma sıçanlarda her iki inguinal bölge ve karın derisini içeren ve superfisyal inferior epigastrik arter ve veni içeren pedikül ile beslenen abdominal deri ada flebi modelinde gerçekleştirildi. Çalışmada deney hayvanı olarak ağırlıkları 252 ile 332 gram arasında değişen toplam 25 adet Wistar Albino cinsi erkek sıçan kullanıldı. Her grupta 5 sıçan olacak şekilde 5 grup oluşturuldu. Grup 1'de flep kaldırıldıktan sonra yerine sütüre edildi ve herhangi bir işlem uygulanmadı. Grup 2'de flep kaldırıldıktan hemen sonra sıçanlara SF intraperitoneal olarak enjekte edildi ve uygulamaya 7 gün daha devam edildi, Grup 3'te sıçanlara flep eleve edilmeden 7 gün öncesinden başlanarak SF injeksiyonu yapıldı ve bu işleme cerrahi sonrası da 7 gün daha devam edildi. Grup 4 te flep kaldırıldıktan hemen sonra sıçanlara CORM-3 intraperitoneal olarak injekte edildi ve uygulamaya 7 gün daha devam edildi, Grup 5'te sıçanlara flep eleve edimeden 7 gün öncesinden başlanarak CORM-3 enjeksiyonu yapıldı ve bu işleme cerrahi sonrası 7 gün daha devam edildi. Tüm 6 sıçanlara flep elevasyonunu takip eden 1. saatte SPY cihazı ile flep perfüzyonu kantitatif olarak ölçüldü. Tüm sıçanlar 1 hafta süreyle takip edildikten sonra sakrifiye edilerek makroskopik olarak flep sağkalımı değerlendirildi. Histopatolojik örnekler alınarak damar çapları ve damar yoğunluğu değerlendirildi. Bulgular SPY ile elde edilen kantitatif veriler ve yüzdesel ölçümler sonucunda CORM-3'ün özellikle flep distal uç noktası olmak üzere flep perfüzyonunu istatistiksel olarak anlamlı düzeyde artırdığı görüldü. Yine 7. günde yapılan makroskopik değerlendirmede CORM-3 kullanımının flap sağkalımını artırdığı görüldü. Ancak damar genişlikleri ve mikrovasküler dansite parametrelerine bakıldığında CORM-3 kullanılan gruplarda, CORM-3 kullanılmayan gruplara göre daha yüksek değerler elde edilmiş olmasına rağmen istatistiksel olarak anlamlılık bulunmadı. Tartışma ve Sonuç Çalışmamız CORM-3'ün flep cerrahisinde ilk kez kullanıldığı ve flep yaşayabilirliği üzerine olan etkisinin ilk kez araştırıldığı çalışmadır. Bu çalışmada CORM-3 kullanımının flep perfüzyonunu ve sağkalımını artırdığını saptadık. Mikrovasküler parametrelerde diğer gruplara göre daha olumlu bulgular elde edilmesine rağmen istatistiksel anlamlılık görülmemesinin sebebi olarak deneyde kullanılan sıçan sayısının düşük olmasının etkili olabileceğini düşünmekteyiz. Daha yüksek sayılarda deney hayvanı kullanılarak ve daha farklı hayvan modelleri planlanarak yapılacak olan çalışmalar neticesinde, CORM-3'ün flep sağkalımı üzerine göstermiş olduğumuz olumlu etkisine neden olabilecek reolojik mekanizmalar, iskemi reperfüzyon hasarını azaltıcı etkiler gibi diğer olası mekanizmaların araştırılması gerektiğini düşünmekteyiz. Böylece CORM-3'ün günümüzde rekonstrüktif cerrahide flep sağkalımını ve perfüzyonunu artırmak amacıyla kullanılabilecek alternatif bir molekül olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Introduction Reconstruction of tissue defects is the main field of Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery practice. The main purpose in tissue repair is to restore the function and result in minimal donor site morbidity. Flap transfer is the most widely used technique for this purpose. In recent years, experience in flap surgery is increased and new techniques were developed. New flap models were developed due to better understanding of vascular anatomy of flaps. Flaps can be transferred randomly or as pedicled flaps and sometimes microsurgical techniques are needed for flap transfers. The main problem to be solved in flap surgery is flap necrosis. To overcome this problem, many clinical and experimental studies were performed and many chemical agents were tested for their efficiency in flap survival. This study was performed to evaluate the effect of CORM- 3 molecule on the flap survival using rat abdominal skin island model. Materials and methods This study was performed on rat abdominal skin island flap model based on superficial inferior epigastric artery and vein. In this study 25 Wistar Albino rats weighing between 252 and 352 grams were used in 5 groups, 5 rats in each. In group 1 (Sham control group), flaps were raised and resutured back to its place and no medical agent was administered. In group 2, following flap elevation and resuturing, intraperitoneal SF injection was made and injections were continued for the next 7 days. In group 3, intraperitoneal SF injection was started 7 days before flap elevation and continued for 7 days postoperatively. In group 4, following flap elevation and resuturing, intraperitoneal CORM-3 injection was made and injections were continued for the next 7 days. In group 5, intraperitoneal CORM-3 injection was started 7 days before flap elevation and continued for 7 days postoperatively. In all rats flap perfusion was evaluated quantitatively and as percentile values using SPY machine after 1 hour following flap elevation. All rats were followed for 7 days and then sacrificed. At 7th day, macroscopic flap survival was evaluated. Histopathological examination was performed for the evaluation of vessel diameter and vessel density by taking tissue samples. 8 Results Based on quantitative and percentile values obtained by SPY machine, we found that CORM-3 significantly increased flap perfusion especially in the distal part of the flap. Macroscopic evaluation of flap survival at 7 days revealed that CORM-3 significantly increased flap survival. Though vessel diameters and microvascular density were found to be increased in rats which were administered CORM-3 when compared to other groups, this difference was insignificant. Discussion This study, to the best of our knowledge, is the first study examining the effect of CORM-3 on skin flaps. In our study we found that CORM-3 increased flap perfusion and flap survival. Microvascular findings such as vessel diameter and density was found to be increased in rats administered CORM-3 but this difference was insignificant. Further studies using larger number of rats and different animal models are needed for evaluating other possible underlying mechanisms of CORM-3 molecule's positive effect on flap survival, such as rheological factors or decreased reperfusion injury. We suggest that CORM-3 molecule can be safely used for increasing flap perfusion and flap survival in reconstructive surgery.