İnsan retinal pigment epitelyal hücre hattında resveratrol ve nikotinamid'in hücre çoğalması ve apoptozise etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of resveratrol and nicotinamide on cell proliferation and apoptosis in human retinal pigment epithelial cell line
  1. Tez No: 796292
  2. Yazar: TUĞBA KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENGÜL TURAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Yaşa bağlı makula dejenenasyonu (YBMD) metabolik, fonksiyonel, genetik ve çevresel faktörlerin etkilediği, patogenezinde oksidatif stres kaynaklı retinal pigment epitelyum (RPE) hasarın sorumlu olduğu ve özellikle kuru tipinde kesin bir tedavi yöntemi olmayan bir hastalıktır. Muhtemel tedavi seçeneği olarak, antioksidan, antiapoptotik ve antiinflamatuar özellikleri aracılığıyla mitokondriyal disfonksiyonu azaltarak aditif yada sinerjik etkisi olabileceği düşünülen resveratrol ve nikotinamid'in kuru tip YBMD modelindeki potansiyel etkinliğinin gösterilmesi amaçlandı. Bu çalışmada YBMD modeli oluşturmak için, sağlıklı RPE hücreler standart seviyede oksidatif strese maruz bırakıldı. Etken maddelerin belirlenen konsantrasyonlarda ve sürelerde ayrı ayrı ve kombinasyon halinde sağlıklı ve oksidatif strese maruz bırakılmış hasarlı RPE hücrelerine uygulanmasının hücre çoğalmasına olan etkisi CCK-8 analizi ile ölçüldü ve aynı parametrelerin apoptoz analizi ise flow sitometri yöntemi ile belirlendi. Bu analizlerde, her iki etken madde için en iyi sonucu veren etkili dozlar ve kombine dozun, SIRT1 gen ifade düzeyi üzerindeki etkisi Kantitatif Real-Time PCR yöntemi ile belirlendi. Veriler istatistiksel açıdan değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Age-related macular degeneration (AMD) is a disease that is affected by metabolic, functional, genetic and environmental factors, oxidative stress-induced retinal pigment epithelium (RPE) damage is responsible in its pathogenesis, and there is no definitive treatment method, especially in the dry type. As a possible treatment option, it was aimed to demonstrate the potential efficacy of resveratrol and nicotinamide which are thought to have additive or synergistic effect by reducing mitochondrial dysfunction through their antioxidant, antiapoptotic and antiinflammatory properties in the dry type AMD model. In this study, healthy RPE cells were exposed to standard levels of oxidative stress to form the AMD model. The effect of the application of the active substances separately and in combination at the determined concentrations and times on cell proliferation of healthy and oxidative stress damaged RPE cells was measured by CCK-8 assay and apoptosis analysis of the same parameters was determined by flow cytometry method. In these analyzes, the effective doses that gave the best results for both active substances and the combined dose on SIRT1 gene expression level were determined by Quantitative Real-Time PCR method. Data were evaluated statistically.