Design and simulation of mobile wimax network using opnet modeler
  1. Tez No: 796324
  2. Yazar: AHMED KADHIM RESEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA KURNAZ TÜRKBEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
İletim zayıf sinyalleri, düşük bit hızı, Ortogonal Frekans Bölmeli Çoğullama (OFDM) tabanlı ağır ve hafif hizmetlerle düşük mesafe en düşük verim ve en az yanıt, onu çözmek için büyük bir sorun olabilir, ayrıca Hizmet Kalitesine (QoS) bağlıdır. tüm ağ ve düğümlerin tamamında ek IP ağı tabanlı dağıtılmış yük ile paket veri kaybını önlemek için bu ağ topolojisini ağır ve hafif olarak sınıflandırabilir; bu ağın tasarımı, her biri kendi aralarında farklı sayılarla çalışan üç ortak WiMAX Ağına bölünebilir Bulut IP ve Yönlendiriciden oluşan bir Ethernet Sunucusu ile dolaylı olarak bağlanan Baz İstasyonunun, WiMAX ağır gecikme 25 sn ve hafif gecikme 28 sn, yüksek verim 3500 bit hızı ve hafif verim 6400 bit hızı ile karşılaştırıldığında farklı hizmet türlerini çözmeye katkıda bulunduğu, Paketler için yoğun ve hafif olarak gönderilen trafik, 4045 ve 5800, genel sistem tasarımına göre bu tür bir karşılaştırma için gereklidir. n, OPNET Modeler kullanılarak uygulanabilir.Büyük bit hızları için mobil WiMAX ağının kullanılması, ek olarak önerilen sistem için güvenilirlik ve ölçeklenebilirliğin kullanılmasıyla mümkündür, açık sistem birbirine bağlı katmanlara dayalı olarak, WiMAX ağını ekleme yoluyla geliştirmek için bu önerilen çalışmada uygulanan birden fazla Hizmet Kalitesi vardır. son kullanıcılar için yüksek hizmetler üreten yönlendirilmiş yönlendiriciler.
Özet (Çeviri)
Transmission weakness signals, low bitrate, low distance with heavy and light services on Orthogonal Frequency Division Multiplexing (OFDM) based lowest throughput and the least response could being a big problem should to solve it, additionally depend on the Quality of Service (QoS) that can classify to heavy and light on this network topology to avoid packet data loss with additional IP network based distributed load on overall entire network and nodes, the design of this network can be divided in three common WiMAX Network each on between them work with different number of Base Station connected indirect by a Ethernet Server than consists of Cloud IP and Router were are contribute to solve different type of services when compared to WiMAX heavy delay 25 sec and light delay 28 sec, the heavy throughput 3500 bitrate and light throughput 6400 bitrate, Traffic Sent on heavy and light for packets, 4045 and 5800 is requires for this type of comparison according to the overall system design can be implement by using OPNET Modeler.The utilize of mobile WiMAX network for huge bitrates is able by the utilize of reliability and scalability for the suggested system additionally, based on the open system interconnected layers there are multiple Quality of Service are applied in this proposed work to enhance the WiMAX network by insert the oriented routers, which generates high services for the end users.