Decentralisation, corruption and service delivery in Kenya: A case of health, education and markets
Kenya'da yönetimin yerelleştirilmesi, yolsuzluk ve hizmet dağıtımı: Sağlık, eğitim ve pazarlar vakası
- Tez No: 796323
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TARIK ŞENGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 309
Özet
Bu çalışma, yolsuzluğun ademi merkeziyetçi düzeyde nasıl ortaya çıktığını, yolsuzluğun bütçelere dahil edilip edilmediğini ve hizmet sağlayıcıların, tüketicilerin, denetim raporlarının ve bütçe raporlarının yolsuzluğun nasıl ortaya çıktığını göstermek için kullanılıp kullanılamayacağını inceler. Bu araştırma sorularını cevaplamak için, çalışma, kurumsal tasarım ve bilginin dekolonizasyonunu yol gösterici teorik çerçeveler olarak kullanmıştır. Bu çalışmanın kullandığı yöntem bilimi; anketlerin uygulanması, bire bir görüşmelerin yürütülmesi, odak grup görüşmelerinin yapılması, yerel denetim ve bütçe raporlarının analiz edilmesidir. Araştırma, yolsuzluğa yol açabilecek, ademi merkeziyetçi düzeyde kötü bir yönetim olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines how corruption manifests at the decentralised level, whether or not corruption is factored into budgets and whether or not service providers, consumers, audit reports and budget reports can be used to show how corruption manifests. To answer these research questions, this study utilised institutional design and decolonization of knowledge as the guiding theoretical frameworks. The methodology that this study employed was the administering of questionnaires, conducting one-on-one interviews, focus group discussions and analysing County audit and budget reports. The research revealed that there is mismanagement at the decentralised level that could lead to corruption.