Total quality management's critical role in resolving delay issue of construction projects submission
  1. Tez No: 796358
  2. Yazar: HAWWA HUSSAIN MOHAMMED ALI ALMUSAIABI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEPANTA NAİMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırma, inşaat endüstrisindeki gecikme sorunlarının önlenmesinde modern inşaat yöntemlerinin ve toplam kalite yönetiminin kritik katkılarını ve önemli rollerini araştırmak ve tahmin etmek için yapılmıştır. Araştırma, Irak'taki inşaat uzmanlarından bu hayati hususları toplamak için çevrimiçi anket anketleri kullandı. Ayrıca, sayısal miktar çıkarımına bağlıydı ve sonuçları doğruluk çabaları, zaman ve bütçe açısından manuel hesaplamalarla karşılaştırdı. REVIT yazılımı, bir inşaat projesini temsil eden bir vaka çalışmasının gecikme problemini çözmek için kullanılır. Araştırma sonuçları, kalite yönetiminin proje teslimindeki gecikmeleri önlemedeki önemi ve inşaatın toplam kalite yönetimindeki proje yöneticisinin ilişkisi dahil olmak üzere, inşaat projesi teslimindeki gecikme sorunlarını çözmede toplam kalite yönetiminin kritik rolünü etkileyen bazı faktörlerin ortaya çıktığını ortaya koymuştur. proje tesliminin gecikmesinden kaynaklanan riskler ve olumsuzluklar ile proje tesliminin gecikmesine neden olan sorunlar. Ayrıca çalışma, inşaat projelerinin kalitesini kontrol etmek ve inşaat projelerinin teslimini geciktirmemek için proje maliyetlerinin kontrol edilmesi gerektiğini vurguladı. Ayrıca çalışma, inşaat ekipmanı ve malzemelerinin kalitesinin sağlanmasının inşaat projelerinin kalitesinin iyileştirilmesine katkıda bulunduğu sonucuna varmıştır. Ayrıca çalışma, projenin kalitesizliği ve verimliliğinin, proje tesliminin gecikmesine yol açan en önemli risk ve olumsuzluklardan biri olduğunu göstermiştir. Son olarak, çalışma, inşaat projelerinde yüksek kaliteli sonuçlar vermek için testlerin ve testlerin doğru bir şekilde yapılmasını sağlamaya odaklandı.
Özet (Çeviri)
This research is conducted to explore and estimate the critical contributions and pivotal roles of modern construction methods and total quality management in preventing delay problems in the construction industry. The research used online survey questionnaires to collect these vital aspects from construction experts in Iraq. Also, it depended on numerical quantity take-off and compared the results in terms of accuracy efforts, time, and budget with manual calculations. REVIT software is used to solve the delay problem of a case study that represents a construction project. The research results revealed that some factors affect the total quality management's critical role in resolving delay issues of construction project submission, including the importance of quality management in preventing delays in project delivery and the relationship of the project manager in the total quality management of the construction project, the risks and negatives resulting from delaying project delivery, and the problems that lead to project delivery delays. Also, the study emphasized the need to control project costs to control the quality of construction projects and not to delay the delivery of construction projects. Further, the study concluded that ensuring the quality of construction equipment and materials contributes to improving the quality of construction projects. Besides, the study showed that the poor quality and efficiency of the project are one of the most prominent risks and negatives that lead to delaying the project delivery. Finally, the study focused on ensuring that tests and tests are carried out accurately to give high-quality results in construction projects