Solving connected facility location problem in ruban city problem using artificial intellegence
Kentsel şehir sorununda bağlantılı tesis konumu sorununu yapay zeka kullanarak çözmek
- Tez No: 796400
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEFER KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Optimizasyon sürecinin amacı, bu hedeflere başarılı bir şekilde ulaşmak için bir dizi kısıtlamaya bağlı kalarak belirli hedeflere ulaşabilecek çözümleri belirlemektir. Tek bir hedefin optimizasyonu, iki ayrı soruna bölünebilir: tek amaçlı bir optimizasyon sorunu ve çok amaçlı bir optimizasyon sorunu. İlki her seferinde tek bir hedefi hedeflerken, ikincisi birbiriyle çatışan birçok hedefi hedefler. Parçacık sürüsü optimizasyonunu kullanan bu makale, arazi kullanımı mekansal optimizasyonu için bir model oluşturmada etkili olmuştur. Bu model, arazi kullanımına ilişkin mekansal kararlar almak için kullanılabilir. Model, gerçek dünya gerçeklerini kullanarak, karar bağlamlarının kısıtlamaları dahilinde en uygun peyzaj modelini elde etmek amacıyla geliştirilmiştir. Parçacık sürüsü optimizasyon modelinin verilerin hem miktarını hem de coğrafi dağılımını kullanabileceği gösterildi. Ek olarak, veriler, optimum bir optimizasyon ortamının geliştirilmesi sırasında peyzaj deseninin desteklenebileceğini ortaya koydu. Bu ortam, arazi alanını temel mekansal birimlere verimli bir şekilde tahsis edebildi ve bölgesel arazi kullanımı ve mekan düzenine karar verme süreci için gerekli mekansal yapıyı sunabildi.
Özet (Çeviri)
The purpose of the optimization process is to identify solutions that can achieve certain objectives while adhering to a set of constraints in order to successfully achieve those objectives. The optimization of a single objective may be broken down into two separate problems: a single objective optimization issue and a multi-objective optimization issue. The former targets a single objective at a time, while the latter targets many goals that may be in conflict. Using particle swarm optimization, this paper was effective in constructing a model for land use spatial optimization. This model may be used to make spatial decisions on land use. Using real-world facts, the model is developed with the objective of gaining the optimal landscape pattern within the constraints of decision contexts. It was shown that the particle swarm optimization model could use both the amount and geographical distribution of the data. In addition, the data revealed that the landscape pattern may be supported during the development of an optimal optimization environment. This environment was able to efficiently allocate land area to fundamental spatial units and offer the necessary spatial structure for the process of deciding on regional land use and space layout