Detecting early breast cancer cells by machine learning
Meme kanseri hücrelerinin erken tespit edilmesi makine öğrenme
- Tez No: 796411
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAHI ABDU IBRAHIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Meme kanserinin yüksek ölüm oranı nedeniyle erken teşhis hayati önem taşımaktadır. Erken teşhis olabilir Araştırmalara göre meme kanseri vakalarının %90'ını önlüyor. Modern meme kanseri taraması nadiren örgütsel, psikolojik, yapısal, toplumsal veya dini zorluklardan yoksundur. Meme kanseri DSÖ istatistiklerine (WHO) göre dünya çapında kadınlar arasında en yaygın kanserdir. Meme kanseri, dünya çapında kadınlar arasında önde gelen bir ölüm nedenidir. Meme kanseri yüzde 14 Hintli kadınlar arasında ölüm oranı. Hintli kadınların %5'i meme kanserine yakalanırken bu oran %12,5'tir. Avrupa ve ABD'de Malezya'da bir kadına meme kanseri teşhisi konduğunda, hastalık diğer ülkelere göre daha ileri düzeydedir. Meme kanseri hızlı ve doğru bir şekilde olabilir belirli bir semptomla tanımlanır. Bu araştırmada, Wisconsin Meme Kanseri (WBC) veri seti kullanılacaktır. Veri setinde 699 iyi huylu ve kanserli vaka var. Üç yön içerir proje uygulaması. Birinci kısım analiz veya ön işleme olacak, ikincisi ise daha fazla temsili veri seti seçeceğimiz diğer kaynakları kullanarak veri seçimi. İle daha az veri, işleme daha hızlıdır. Ve meme kanseri teşhisi için bir CNN. Performansı ölçmek için, f-ölçü, kesinlik, geri çağırma ve doğruluk kullanır.
Özet (Çeviri)
Due to breast cancer's high death rate, early identification is vital. Early identification can prevent 90% of breast cancer cases, according to studies. Modern breast cancer screening rarely lacks organizational, psychological, structural, societal, or religious difficulties. Breast cancer is the most common cancer among women worldwide, according to WHO statistics (WHO). Breast cancer is a leading cause of death among women globally. Breast cancer has a 14% fatality rate among Indian women. 5% of Indian women have breast cancer, compared to 12.5% in Europe and the U.S. By the time a woman in Malaysia is diagnosed with breast cancer, the disease is more advanced than in other countries. Breast cancer can be quickly and accurately identified with a specific symptom. In this investigation, the Wisconsin Breast Cancer (WBC) dataset will be used. The dataset has 699 benign and cancerous cases. Three aspects comprise project implementation. The first part will be analysis or pre-processing, and the second will be data selection using other resources, where we will select more representative data sets. With less data, processing is faster. And a CNN for breast cancer diagnosis. To quantify performance, employ f-measure, precision, recall, and accuracy.