Long spanned, continuous, two-way, ribbed slabs
Uzun yayılı, sürekli, çift yönlü, oluklu levhalar
  1. Tez No: 796412
  2. Yazar: SAJAD ABBAS ALI AL-KHAZRAJI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma, çelik liflerin betona katkısını incelemek amacıyla yapılmıştır. gücünü ve performansını artırmak. Çalışmaya ulaşmak için karşılaştırmalı bir analiz yapılır. ilgili ve kritik faydalarının gösterildiği yedi vaka çalışmasını göz önünde bulundurarak çelik liflerin betona entegre edilmesi değerlendirilir ve tanımlanır. SAFE® yazılım paketi gözleme levhasını ve diğer levhaları sayısal olarak modellemek ve simüle etmek için yedi vakalar. Eklemenin faydalı etkisini değerlendirmek için önemli parametreler dikkate alınır. çelikten betona, yani döşeme ve kirişlerdeki donatı oranları, uzun süreli sehim ve delme makası. Ayrıca, bazı faktörlerin waffle plakalarının davranışı üzerindeki etkisi incelendi. SAFE® programı aracılığıyla gerçekleştirilen sayısal analize göre, şu bulundu: sağlamlık, işlenebilirlik elde etmede önemli bir rol oynayan birkaç kritik faktör vardır, ve çelik fiber kendiliğinden yerleşene entegre edildiğinde optimum mekanik özellikler çelik fiber entegrasyonunun betona etkisi, kirişlerin etkisi dahil olmak üzere beton destek sistemi olarak ve kolonlardaki katı kesitlerin etkisi. Ayrıca, bulundu ki gözleme döşeme sapmaları, katı döşeme sistemi sapmalarından daha büyüktür. Bu yön nasıl olduğunu kanıtlıyor esnek waffle levha sistemleri katı levha sistemleri ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca betonun hacmi arttıkça öz ağırlığının da arttığı, daha fazla yüke neden olur. Ayrıca, iki waffle sistemi analiz edildiğinde, waffle levhası ile C1 kirişleri, C4 katı kesitli gözleme levhasından %49 daha fazla üst donatıya sahiptir. Ayrıca, waffle sistemi C1, waffle levhasına göre %114 daha fazla üst takviye alanına sahiptir. masif paneller ile C4.
Özet (Çeviri)
This work is carried out to examine the contribution of adding steel fibers into concrete to improve its strength and performance. A comparative analysis is conducted to achieve the study goal, considering seven case studies through which the relevance and critical benefits of integrating steel fibers into concrete are assessed and identified. The SAFE® software package was employed to numerically model and simulate the waffle slab and other slabs in the seven cases. Significant parameters are taken into account to evaluate the beneficial impact of adding steel to concrete, namely reinforcement ratios in slabs and beams, long-term deflection, and punching shear. Furthermore, the influence of some factors on the waffle slabs' behavior is examined. Based on the numerical analysis executed via the SAFE® program, it was found that there are several critical factors that play a significant role in achieving robustness, workability, and optimum mechanical properties when the steel fiber is integrated into self-compacting concrete, including the impact of steel fiber integration into concrete, the effect of drop beams as a supporting system, and the influence of solid sections at columns. Also, it was found that waffle slab deflections are greater than solid slab system deflections. This aspect proves how flexible waffle slab systems are compared with solid slab systems. In addition, it was found that as the volume of concrete increases, the self-weight also increases, resulting in more loads. Also, when the two waffle systems are analyzed, the waffle slab with beams C1 has 49% more top reinforcement than the waffle slab with solid sections C4. Furthermore, the waffle system C1 has 114% more top reinforcement area than the waffle slab with solid panels C4.