Polinöropati komplikasyonu olan ve olmayan tip 2 diabetes mellitus hastalığının ses kalitesine etkisinin akustik ve subjektif yöntemlerle incelenmesi
Evaluation of the effects of TYPE 2 diabetes mellitus with or without diabetic polyneurophaty on voice quality by acoustic and subjective methods
- Tez No: 796436
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER NECATİ DEVELİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Tip 2 Diabetes Mellitus (DM) ve onun sebep olduğu diyabetik polinöropati birçok sistemi olumsuz etkileyen, yapı ve fonksiyon bozukluğuna sebep olan hastalıklardır. Sesi üreten organların bu hastalıklardan etkilendiği düşünülmektedir. Bu çalışmada tip 2 DM ve diyabetik nöropatinin insan sesi üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçladık. Gereç-Yöntem: Prospektif gözlemsel kontrollü bir çalışma olarak İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tek merkezli olarak yürütülmüştür. Tip 2 DM hastaları, elektromiyografi testi ile objektif diyabetik polinöropati tanısı almış hastalar ve kontrol grubu olarak toplamda 80 katılımcı ile üç grup oluşturuldu. Katılımcılara endoskopik muayene, Reflü Bulgu Skorlaması (RFS), Ses Handikap İndeksi-10 anketi (VHI-10), akustik ses analizi yapıldı. Ses analizi için PRAAT bilgisayar programı kullanılarak temel frekans (F0), yüzde Jitter, Shimmer, Harmonik gürültü oranı (HNR), Maksimum Fonasyon Zamanı (MPT) ve AVQI skorları elde edildi ve VHI-10, RFS skorları açısından gruplar arası kıyaslama yapıldı. Bulgular: VHI-10 ve AVQI skorları polinöropati grubunda kontrol grubuna göre anlamlı yüksek bulundu. MPT kontrol grubunda diğer gruplara kıyasla istatistiksel olarak anlamlı şekilde uzundu. HNR, polinöropati grubunda diğer iki gruba göre anlamlı şekilde düşüktü. F0, Jitter ve Shimmer değerleri her üç grupta da benzerdi. Sonuç: Araştırma sonucunda tip 2 DM ve diyabetik polinöropatinin konuşma sesini subjektif ve objektif olarak olumsuz etkilediği sonucu elde edilmiştir. Tip 2 DM'nin erken tanısı ile diyabetik polinöropati ve diğer komplikasyonlarının ortaya çıkmadan uygun yaşam tarzı değişiklikleri ve glisemik regülasyon ile engellenmesi ses bozukluklarının da önüne geçilmesini sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Type 2 Diabetes Mellitus (DM) and its complication -diabetic polyneuropathy- affect many systems and cause structural and functional disorders negatively. It is thought that structures which produce the voice are affected by type 2 DM and diabetic polyneuropathy diseases. In this study, we aimed to investigate whether type 2 DM and diabetic polyneuropathy cause a change in the human voice. Material and Methods: This study was conducted as a prospective observational controlled study, in a single center at University of Health Sciences Turkey - Istanbul Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital. A total of 80 subjects which includes 25 individuals with type 2 diabetes mellitus (DM group), 29 patients diagnosed with objective diabetic polyneuropathy by electromyography tests (PNP group) and 26 healthy volunteers were participated in the study. All participants underwent endoscopic examination. Reflux Finding Score (RFS) and laryngeal pathologies were noted by the researcher. They were also questioned with VHI-10 questionaire, and their voices were recorded for acoustic voice analysis. PRAAT computer program was used for voice analysis, and fundamental frequency (F0), jitter, shimmer, harmonic to noise ratio (HNR), maximum phonation time (MPT) and AVQI scores were obtained with that program. Intergroup results were compared by statistical analysis. Results: VHI-10 and AVQI scores were significantly higher in the polyneuropathy group than the control group. The MPT was significantly longer in the control group compared to the other groups. HNR was significantly lower in the polyneuropathy group compared to the other two groups. F0, Jitter and Shimmer values were similar in all three groups. Conclusion: It is concluded that voice is affected negatively in both subjective and objective aspects when type 2 DM is compared with diabetic polyneuropathy groups. Early diagnosis of type 2 DM and prevention of polyneuropathy and other complications with appropriate lifestyle changes and glycemic regulation can also prevent voice disorders.