Toplumsal cinsiyet ile ilgili bazı özelliklerin kadın sağlığı üzerine etkisi: somali örneği
The effect of some gender-related characteristics on women's HEAlTH: the case of somalia
  1. Tez No: 796438
  2. Yazar: NAJAH AHMED OGLEH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİGEN ÇAVUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırma toplumsal cinsiyet ile ilgili bazı özelliklerin Somali'deki kadın sağlığı üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu araştırma, tanımlayıcı bir araştırmadır. çalışmaya katılmayı kabul eden ve formu eksiksiz dolduran toplam 250 kişi ile araştırma tamamlanmıştır. Araştırmanın verileri Google Forms kullanılarak toplanmıştır. Bu form iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde katılımcıların sosyo-demografik özelliklerini belirlemeye yönelik sorular bulunurken, ikinci bölümde toplumsal cinsiyet özelliklerine yönelik sorular yer almaktadır. Veriler değerlendirilirken tanımlayıcı istatistikler ile ki-kare testi kullanılmıştır. Araştırmaya başlamadan önce etik kurul izni alınmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 25.61±5.19 (min-max=18-51) olup %53.6'sının erkektir. Katılımcıların eğitim düzeyleri incelendiğinde, kadınların %88.8'inin ve erkeklerin %90.3'ünün üniversite mezunu olduğu bulunmaktadır. Kadınların %54.3'ünün ve erkeklerin %56'sının gelir durumu gider oranına eşit olup kadınların %52.6'sının ve erkeklerin ise %58.2'si çalışmaktadır. Kadınlar gebelikten korunmaya yönelik bir yöntem kullanmalıdır" önermesine katılımcıların %40.8'inin katıldığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive study that aims to determine the effects of some gender-related features on women's health in Somalia. The research included 250 male and female individuals from the city of Hargeisa, Somalia. The data was collected using Google Forms. This form consists of two parts to determine the socio-demographic and gender role related characteristics of the participants. SPSS 25 was used. While evaluating the data, descriptive statistics and chi-square test were used. Ethics committee approval was obtained. The mean age of the participants was 25.61±5.19 (min-max=18-51). 53.6% of the participants were male. It was found that 88.8% of the women and 90.3% of the men are university graduates. Also, the income status of 54.3% of women and 56% of men was equal to the expense ratio. It was found that 40.8% of the participants agreed with the statement“Women should use a method of contraception”.