Koledok darlıkları veya kitlelerinin histopatolojik tanısında ERCP tabanlı doku biyopsisi ve EUS-FNA'nın yerinin incelenmesi
Examination of ERCP-based tissue biopsy and EUS-FNA İn choledochal stenosis or masses
  1. Tez No: 796440
  2. Yazar: HİLAL ÜNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM GÖREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Koledokta darlık veya kitle saptanan hastalardan sadece ERCP tabanlı doku biyopsisi yapılan, sadece EUS-FNA veya ERCP sonrası EUS-FNA yapılan hastaların histopatolojik tanılarının retrospektif incelenmesi planlandı. Hastalar ve Yöntem: Çalışmaya 2015 ve 2022 yılları arasında başvuran, görüntülemelerinde koledok darlığı veya kitlesi olan 135 hasta dâhil edildi. Hastalar geriye dönük olarak taranarak hasta cinsiyeti ve yaşı, başvuru semptomları, yapılan görüntüleme sonuçları, stenoz lokalizasyonu, görüntülemede koledok genişliği, final teşhis sonucu, yapılan endoskopik prosedür, endoskopik prosedüre bağlı gelişen komplikasyonlar kaydedildi. Bulgular: Yapılan görüntülemelerde hastaların %28,15'inde (n=38) biliyer striktür, %25,19'unda (n=34) pankreatik kitle, %21,48'inde (n=29) periampuller kitle, %13,33'ünde (n=18) biliyer kitle ve %4,4'ünde (n=6) ise hiler LAP saptandı. ERCP tabanlı doku örneklemelerinin duyarlılık, özgüllük ve tanısal doğruluk oranları sırasıyla %76,62, %86,84 ve %80 idi. EUS-FNA'nın duyarlılık, özgüllük ve tanısal doğruluk oranlarının ise sırasıyla %97,50 %58,33 ve %88,46 idi. Tartışma ve Sonuç: Biliyer darlık konumuna göre tanısal performanları karşılaştırıldığında stenoz lokalizasyonu distal olan vakalarda EUS-FNA'nın duyarlılığı ve tanı doğruluk oranı yüksek saptanırken ERCP tabanlı doku örneklemelerinin özgüllüğü EUS-FNA'dan üstündü. Stenoz lokalizasyonu proksimal olan vakalarda ise ERCP ve EUS-FNA'nın duyarlılığı ve özgüllüğü arasında anlamlı bir fark saptanamadı. Literatürde koledok darlıklarında ve kitlelerinde ERCP tabanlı doku biyopsilerinin ve EUS-FNA'nın yerini araştıran birçok çalışma olsa da ülkemizde bununla ilgili çalışmalar kısıtlı sayıdadır. Bu nedenle çalışmamızın ülke verilerine katkı sağladığını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: It was planned to retrospectively analyze the histopathological diagnoses of patients with stenosis or mass in the common bile duct who underwent only ERCP-based tissue biopsy, and only EUS-FNA or EUS-FNA after ERCP. Patients and Methods: A total of 135 patients with common bile duct stenosis or mass on imaging, who applied between 2015 and 2022, were included in the study. By scanning the patients retrospectively; Patient gender and age, symptoms at presentation, imaging results, stenosis localization, common bile duct width on imaging, final diagnosis result, endoscopic procedure performed, complications due to endoscopic procedure were recorded. Results: The patients had biliary stricture in 28% (n=38), pancreatic mass in 25% (n=34), periampullary mass in 21% (n=29), biliary mass in 13% (n=18) and hilar LAP in 4% (n=6).The sensitivity, specificity, and diagnostic accuracy of ERCP-based tissue samples were 76.62%, 86.84%, and 80%, respectively. The sensitivity, specificity and diagnostic accuracy of EUS-FNA were 97.50%, 58.33% and 88.46%, respectively. Discussion and Conclusion: When the diagnostic performances were compared according to the biliary stricture location, the sensitivity and diagnostic accuracy of EUS-FNA were found to be high in cases with distal stenosis localization, while the specificity of ERCP-based tissue sampling was superior to EUS-FNA. There was no significant difference between the sensitivity and specificity of ERCP and EUS-FNA in cases with proximal stenosis localization. Although there are many studies in the literature investigating the place of ERCP-based tissue biopsies and EUS-FNA in common bile duct stenosis and masses, studies on this subject are limited in our country. For this reason, we think that our study contributes to the country data.