Performance optimization of rectangular microstrip patch antennas
  1. Tez No: 796444
  2. Yazar: ABDALHAFED SALEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN APAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
İletişim sistemleri mühendisleri için mikroşerit yama antenler, performansları ve düşük ağırlık, düşük profil ve düşük maliyet gibi avantajları nedeniyle ideal seçenekti. Mobil cihazlar, WLAN uygulamaları, navigasyon sistemleri ve diğerleri gibi uygulamalar için mükemmel şekilde uygundurlar. Bu bilimsel çalışmada, Wi-Fi ve kablosuz yerel alan ağları (WLAN) uygulamalarında en çok kullanılan Dikdörtgen Mikroşerit Patch Antenler'in üretim kolaylığı, hafifliği ve küçük boyutları ile düşük maliyeti nedeniyle performansı artırılmıştır. en önemlisi dar bant genişliği olmak üzere bazı dezavantajlara sahip kablosuz iletişim cihazlarının içine yerleştirilmeleri. Bu tasarım, 2,45 GHz frekansında geniş bir frekans aralığında mükemmel performans elde etmek için bant genişliğini artırmaya odaklanır. Bu Dikdörtgen Mikroşerit Yama Antenler tasarımı, ek mikroşerit rezonatörlerin kullanımı veya ekstra yama girişi ve tasarım parametrelerinde bir değişiklik ( Dielektrik yükseklik = 1,5 mm, genişlik yama= 38,08 mm, uzunluk yama = 29,9 mm) Radyasyon modelinin yönlülüğü, kazanç, bant genişliği, VSWR ve geri dönüş kaybı açısından gerçek tasarım parametreleriyle karşılaştırıldığında Dikdörtgen Mikroşerit Yama Antenler performansında daha iyi sonuçlar elde etmek için . Bilgisayar simülasyon teknolojilerinden (CST STUDIO 2021) yararlanılarak, önerilen dikdörtgen mikroşerit yama antenlerini oluşturmak ve simüle etmek için MATLAB yazılımı kullanıldı. Geliştirilen anten simülasyon sonuçlarına göre ilgili WLAN bağlantılarında.
Özet (Çeviri)
For communication systems engineers, microstrip patch antennas were the ideal option due to their performance and benefits including low weight, low profile, and low cost. They are capable of integrating with They are perfectly suited for applications like mobile devices, WLAN applications, navigation systems, and many others. In this scientific study, the performance of Rectangular Microstrip Patch Antennas is improved, which is the most used in Wi-Fi and wireless local area networks (WLAN) applications, due to its ease of manufacture and low cost with their lightweight and small size to be placed inside wireless communication devices with some disadvantages, the most important of which is narrow bandwidth. This design focuses on increasing the bandwidth to achieve great performance over a broad frequency range at the frequency of 2.45 GHz. This Rectangular Microstrip Patch Antennas design is presented using a Coaxial-line feed with a dielectric substrate type ( Rogers RT5870, ε_r=2.33, tangent delta=0.0012) with Use of additional microstrip resonators or extra patch introduction and a modification in the design parameters ( Dielectric height= 1.5 mm, width patch= 38.08 mm, length patch = 29.9 mm) to get better results in Rectangular Microstrip Patch Antennas performance compared to the actual design parameters in terms of Directivity of the radiation pattern, gain, bandwidth, VSWR, and return loss. Utilizing computer simulation technologies (CST STUDIO 2021), MATLAB software was used to construct and simulate the suggested rectangular microstrip patch antennas, The proposed antenna appears to match the specifications and exhibit outstanding characteristics for various frequency bands, as well as good radiation patterns and characteristics in pertinent WLAN connections, according to the developed antenna simulation results.