Türkiye'de endüstri 4.0 sanayi devrimi ve yalın üretim uygulamaları üzerine yapılan çalışmaların etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of works on industry 4.0 and lean manufacturing practices in Turkey
- Tez No: 796445
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ POYRAZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
İmalat sanayii sektöründe sistemsel olarak çağa ayak uydurmak, küresel rekabet ortamında, rakiplerin önüne geçmek en az maliyetle, en yüksek verim elde etmek ve bunu yaparken israfın önüne geçmek için ilk olarak Japonya'da ortaya çıkan ve dünyaya yayılan“Toyota Üretim Sistemi-TÜS”veya daha sonra ifade edildiği şekliyle“Yalın Üretim/İmalat Sistemi-YÜS-YİS”, oldukça çok büyük önem arz etmektedir. Bir diğer kavram olan Endüstri 4.0 ise dünyada söz sahibi olmak ve/veya bulunduğu konumu korumak isteyen ülkelerin gündemini meşgul eden ciddi yatırımların yapıldığı dijital ve fiziksel teknolojinin birleşiminden oluşan yeni bir çağdır. Yalın Üretim sistemi araç ve teknikleri ile Endüstri 4.0 birbiriyle bütünleşmiş hareket ettiğinde müşteri memnuniyetini elde etmenin yanı sıra verimlilikten ödün vermeyerek, Yalın Üretim ilkelerinden biri olan mükemmellik konusunda ciddi bir başarı sağlamaktadır. Bu çalışmada; Türkiye'nin, Endüstri 4.0 perspektifinde nerede konumlandığı, bu konuda yapılan çalışmalar, bu yeni dijital devrime uyum sağlamak konusunda karşımıza çıkan güçlü ve zayıf yönler irdelenmiş olup, gelecek yüzyıl süreci için, üretim ve hizmet sektöründe bir kaldıraç olarak da değerlendirilebilecek Türkiye'de Yalın Üretim ile ilgili yapılan akademik çalışmalar başta olmak üzere literatür taraması ile sınırlandırılmış olgunluk düzeyi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
“Toyota Production System-TPS”, which first emerged in Japan and spread to the world in order to keep up with the times in the manufacturing industry, to get ahead of the competitors in the global competitive environment, to achieve the highest efficiency with the least cost, and to prevent waste while doing this.“Lean Production/Manufacturing System-LPS-LMS”, as stated later, is of great importance. Industry 4.0, which is another concept, is a new era consisting of the combination of digital and physical technology, in which serious investments are made that occupy the agenda of countries that want to have a say in the world and / or maintain their position. When lean production system tools and techniques and Industry 4.0 act integrated with each other, it provides a serious success in terms of excellence, which is one of the lean production principles, by not compromising on efficiency as well as achieving customer satisfaction. In this study; Where Turkey is positioned in the perspective of Industry 4.0, the studies on this subject, the strengths and weaknesses we encounter in adapting to this new digital revolution have been examined. The level of maturity, which was limited by literature review, especially academic studies on the subject, was evaluated.