Anonim ortaklıklarda yönetim kurulu üyelerinin mali hakları
Executive compensation in joint stock company
- Tez No: 796483
- Danışmanlar: PROF. DR. SITKI ANLAM ALTAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 484
Özet
Anonim ortaklıklarda yöneticilerin ortaklık paylarının küçük bir kısmına sahip olması veya hiç payı bulunmaması dolayısıyla pay sahipleri ile yöneticiler arasında vekâlet sorunları sıklıkla yaşanmaktadır. Bu ortaklıklarda yönetim kurulu üyelerine ve üst düzey yöneticilere sağlanan mali hakların vekâlet sorunlarına çözüm olmak bir yana, sorunların daha da derinleşmesine neden olduğuna tanık olunmuştur. Son yıllarda ortaklık yöneticilerine sağlanan mali hak miktarlarında görülen aşırı artışlar; ortaklığın, pay sahiplerinin ve diğer çıkar gruplarının menfaatlerine zarar vermiştir. Bu artışları frenlemek için de yöneticilere sağlanan ücretlerin kamuya açıklanması, performansla ilişkilendirilmesi ve pay sahiplerinin onayına tabi tutulmasına yönelik kanunlarla veya kurumsal yönetim ilkeleriyle bir takım kurallar koyulmuştur. Söz konusu çalışma, yönetici ücretlerinin özünde yatan çıkar çatışmaları ve ücretlerin denetlenebilmesi konularını ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
In public joint stock companies, agency problems are frequently encountered between shareholders and managers, since managers have little or no share in the company. It was found that the salaries paid to board members and senior managers in these companies not only solve agency problems, but also aggravate them. Excessive increases in the amount of financial rights provided to partnership managers in recent years; harmed the interests of the partnership, shareholders and other interest groups. In order to curb these increases, a number of rules have been set by laws or corporate governance principles to disclosure executive compensation, associate it with performance and submit it to shareholders for approval. The aforementioned study deals with conflicts of interest at the heart of executive compensation and salary control.