İbnü'l-Arabî'nin vahdet-i vücûd hakkında kullandığı rivâyetlerin değerlendirilmesi (el-Fütûhâtü'l-Mekkiyye özelinde)
Evaluation of the narrations used by Ibn al-Arabi about the unity of existence (Special to al-Futûhâtü'l-Mekkiyya)
  1. Tez No: 796482
  2. Yazar: MAİDE ALKIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURULLAH AGİTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
İslâmî ilimlerin ikinci büyük kaynağı olan hadîs-i şerîfler İslâmî yaşamı, İslâmî düşünceyi, İslâmî sanatı belirleyen önemli kaynaklardandır. Müslümanlar yaşamlarını önemli ölçüde Hz. Peygamber'in (s.a.v) rehberliğinde ve örnekliğinde sürdürmeye çalışmışlardır. İslâm düşüncesi de böyledir. İslâm düşüncesinin temel belirleyici unsurlarından bir tanesi hadîs-i şerîflerdir. İslâm tasavvufunun önemli anlayışlarından olan vahdet-i vücûd düşüncesini sistematize eden âlimler bu düşüncenin gelişme sürecinde hadîs kaynaklarından oldukça istifâde etmişlerdir. Biz bu çalışmamızda İbnü'l-Arabî özelinde onun bu konu ile ilgili delîl olarak getirdiği ve istişhâtta bulunduğu hadîsleri hadîs ilmi açısından ele aldık. İlgili hadîslerin konu ile bağlamlarını tespit ettik ve tahrîçlerini gerçekleştirdik. Yaptığımız incelemede İbnü'l-Arabî'nin kullandığı rivâyetlerin bir kısmının sahîh hadîs kaynaklarında geçtiğini bir kısmının da geçmediğini gördük. Öte yandan tasavvuf ehli muhaddisler farklı bir yönteme başvurduklarından dolayı muhaddislere göre kabul görmeyen bazı haberler tasavvufçular tarafından makbul görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Hadiths, which are the second largest source of Islamic sciences, are one of the important sources that determine Islamic life, Islamic thought and Islamic art. Muslims have tried to lead their lives to a significant extent under the guidance and example of the Prophet (saas). Islamic thought is like that. One of the basic determining elements of Islamic thought is the hadiths. Scholars who systematized the idea of wahdat-i vücûd, which is one of the important understandings of Islamic Sufism, have made considerable use of hadith sources in the development process of this idea. In this study, we have dealt with the hadiths that Ibn al-Arabi brought as evidence and consulted on this subject from the point of view of hadith science. We have determined the subject and context of the relevant hadiths and carried out their destruction. In our examination, we saw that some of the narrations used by Ibn al-Arabi were mentioned in authentic hadith sources and some of them were not. On the other hand, since the people of Sufism resort to a different method, some news that are not accepted according to the muhaddis are accepted by the Sufists.