Data mining and analysis for predicting electerical energy consumpution
- Tez No: 796513
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA KURNAZ TÜRKBEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu araştırmada, elektrik enerjisi tüketim verilerini tahmin etmek için farklı senaryolarla derin öğrenmeyi içeren veri madenciliği teknikleri sunulmaktadır. Özelliklerin enerjisi, elektrik enerjisi tüketim verilerinden uygulanmış ve hesaplanmıştır. Yapay sinir ağları için neoron sayıları ile farklı senaryolar incelenmiş ve analiz edilmiştir. Ayrıca sonuçlar, verilerin diğer k-kat sayıları ile karşılaştırılır. Önerilen yöntemin sonuçları, önerilen yöntemin yüksek doğruluk ve yüksek performansa sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, data mining techniques that included the deep learning with different scenario is presented for predicting electerical energy consumpution data. Energy of the featuers are implemented and calculated from the electerical energy consumputiondata. Diferent scenario with neoron numbers for artificial neural network are investigated and analysed. Also the results are compared with other k-fold numbers of the data. The results of proposed method shows that the proposed methos has high accuracy and high performance.