Üniversite öğrencilerinde hedonik açlık belirleyicilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of hedonic hunger determinanats in university students
- Tez No: 796514
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERNA RAMANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Üniversite öğrencilerinin hedonik açlık durumları ile fiziksel aktivite düzeyi, benlik saygısı, aşırı besin isteğini belirlemek ve aralarındaki ilişkiyi göstermek amacıyla planlanmıştır. Araştırmaya Pamukkale Üniversitesinde eğitim gören öğrencilerinden 162 erkek, 347 kadın toplamda 513 kişi (Yaş ortalaması: 21,57±4,15 yıl; vücut ağırlığı ortalaması: 63,75±14,91 kg; boy uzunluğu ortalaması: 1,69±0,09 m; Beden Kitle İndeksi ortalaması: 22,28±4,02 kg/m²) gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmada veriler çevrim içi (online) anket yöntemi ile toplanmıştır. Araştırmada kullanılan anket ve ölçekler ise; Kişisel Bilgi Formu, Besin Gücü Ölçeği, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, Uluslararası Fiziksel Aktivite Ölçeği, Aşırı Besin İsteği Ölçeklerinden oluşmaktadır. Öğrencilerin benlik saygılarının yaşlarına göre farklılık analizi sonucunda 18 yaş ve altında olan öğrencilerin benlik saygısı düzeylerinin 21-23 yaşında olan öğrencilere göre daha düşük seviyede olduğu sonucuna varılmıştır. Öğrencilerin fiziksel aktivite düzeylerinin alkol kullanımlarına göre farklılık analizi neticesinde ise alkol kullanan kişilerine fiziksel aktivite düzeylerinin alkol kullanmayan öğrencilere kıyasla daha yüksek seviyede olduğu sonucuna varılmıştır. Öğrencilerin benlik saygılarının doktor tanısı konmuş rahatsızlığı olma göre farklılık analizi neticesinde doktor tanısı konmuş rahatsızlığı olan bireylerine benlik saygısı düzeylerinin doktor tanısı konmuş rahatsızlığı olmayan öğrencilere kıyasla daha yüksek seviyede olduğu sonucuna varılmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin benlik saygısı, hedonik açlık, aşırı besin isteği ve fiziksel aktivite düzeyleri arasındaki ilişki korelasyon analizi neticesinde benlik saygısı ile hedonik açlık düzeyleri arasındaki ilişki incelendiğinde düşük seviyeli ve pozitif yönde bir ilişki olduğu, hedonik açlık düzeyleri ve aşırı besin isteği arasındaki ilişkide yüksek seviyeli ve pozitif yönlü bir ilişki olduğu, hedonik açlık düzeyi ve fiziksel aktivite düzeyi arasındaki ilişkide düşük seviyeli ve negatif yönlü bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Hedonik açlık durumu ile hedonik açlık durumunu etkileyen etmenler ile ilgili bugüne kadarki çalışmaların kısıtlı olması bu çalışmanın önemi arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
It was planned to determine the hedonic hunger status of university students and their physical activity level, self-esteem, and excessive food cravings and to show the relationship between them. A total of 513 people (average age: 21,57±4,15year, body weight average: 63,75±14,91kg, average height: 1,69±0,09 m, BMI average: 22,28±4,02 kg/m²), 162 male, 347 females, among associate, undergraduate, graduate, and doctoral students studying at Pamukkale University, participated voluntarily. In the study, data were collected by online survey method. The questionnaires and scales used in the study are It consists of Personal Information Form, Nutrient Power Scale, Rosenberg Self-Esteem Scale, International Physical Activity Scale, and Excessive Food Desire Scales. As a result of the difference analysis of the students' self-esteem according to their age, it was concluded that the self-esteem levels of the students aged 18 and under were lower than the students aged 21-23. Liked self-esteem, hedonic hunger, likes for likes, and people who benefit from liking are at a lower level than those who benefit from training from people who benefit from receiving evaluation. As a result of the difference analysis of students' self-esteem according to having a doctor-diagnosed illness, it was concluded that the self-esteem levels of the individuals with a doctor-diagnosed illness were higher than the students without a doctor-diagnosed illness.As a result of the correlation analysis between the self-esteem, hedonic hunger, excessive food cravings and physical activity levels of the students participating in the research, when the relationship between self-esteem and hedonic hunger levels was examined, there was a low-level and positive relationship. It has been determined that there is a positive and low-level relationship between hedonic hunger level and physical activity level. The limited number of studies on hedonic hunger status and the factors affecting hedonic hunger status so far increases the importance of this study.