Balıkesir merkezindeki okul çocuklarındahorlama ve uykuda solunum bozukluğu sıklığı
Prevalence of snoring and sleep-disordered breathing at school children in Balikesir city center
  1. Tez No: 796524
  2. Yazar: ERTUĞRUL CANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMET CAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Okul çocuklarında uykuda solunum bozukluğu yaygın bir hastalık olup en önemli belirtisi horlamadır. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de çocuklarda uykuda solunum bozukluğu prevalansı ile ilgili yeterli çalışma yoktur. Balıkesir ilinde horlama ve uykuda solunum bozukluğu sıklığı bilinmemektedir. Bu çalışmada, Türkçe geçerliliği ve güvenilirliği kanıtlanmış bir ölçek kullanarak Balıkesir il merkezindeki ilköğretim çağındaki çocuklarda horlama ve uykuda solunum bozukluğu sıklığını araştırmayı ve ilişkili klinik bulguları sorgulamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Tek merkezli, kesitsel, prospektif olarak planladığımız çalışmayı Ocak 2022 - Mayıs 2022 tarihleri arasında yaptık. Balıkesir merkez ilköğretim okullarında eğitim gören 5-13 yaş arasındaki çocuklar çalışmanın evrenini oluşturdu. Anaokulu, 1. sınıf, 4. sınıf, 6. sınıf ve 8. sınıftaki çocuklar ebeveyn anketi uygulanmak üzere çalışmaya alındı. Örneklem büyüklüğü hesaplanırken uykuda solunum bozukluğu sıklığı %15 olarak kabul edilerek, güven aralığı %95 ve standart hata %2,5 alındı. Örneklem büyüklüğü 750 olarak belirlendi. İl merkezindeki okullar içerisinden basit rastgele örnekleme yöntemi ile 13 okul belirlendi. Gerekli yazılı izinler alındıktan sonra okullardan sistematik örnekleme yöntemiyle seçilen şubelerdeki öğrencilere 1300 anket formu dağıtıldı. Anaokulu yaş grubu görece azınlıkta olması nedeniyle tabakalı örnekleme ve orantılı seçim kullanıldı. Ebeveynlere ulaştırılan Pediatric Sleep Questionnaire (PSQ) ölçeğini içeren anket formu ile veriler toplanarak horlama durumları, uykuda solunum bozukluğu varlığı ve ilişkili klinik bulgular analiz edildi. Bulgular: Çalışmamıza anket formu çalışma kriterlerine uygun şekilde doldurulan 856 (%66) çocuk alındı. Balıkesir merkezindeki 5-13 yaş arası çocuklarda habitüel horlama sıklığı %5,58, uykuda solunum bozukluğu (SRBD) sıklığı %9,11 olarak saptandı. Cinsiyete göre karşılaştırıldığında horlama sıklığı (E/K:%5,4/5,7; p=0,86) ve uykuda solunum bozukluğu sıklığında (E/K:%8,8/9,4; p=0,73) anlamlı bir farklılık bulunmadı. Yaş gruplarına göre değerlendirildiğinde habitüel horlama sıklığı 5-6 yaş grubunda en yüksek (%7,3) olarak saptanmış olsa da istatiksel olarak anlamlı değildi (p=0,198). Uykuda solunum bozukluğu sıklığı da yaşa göre karşılaştırıldığında anlamlı farklılık saptanmadı (p=0,50).
Özet (Çeviri)
Objective: Sleep-disordered breathing is a common disease in school children and the most important symptom is snoring. As in the world, there are not enough studies on the prevalence of sleep-disordered breathing in children in our country. The frequency of snoring and sleep-disordered breathing in Balıkesir is not known. In this study, we aimed to investigate the frequency of snoring and sleep-disordered breathing in primary school children in Balıkesir city center and also to question the associated clinical findings by using a questionnaire with proven validity and reliability in Turkish. Materials and Methods: We conducted the single-centered, cross-sectional, prospective study between January 2022 and May 2022. Children between the ages of 5-13 in primary schools in Balıkesir city center formed the universe of the study. Preschool, 1st grade, 4th grade, 6th grade and 8th grade children were included in the study to apply the parent questionnaire. The sample size was determined as 750 when the frequency of sleep breathing disorder was accepted as 15%, the confidence interval as 95% and the standard error as 2.5%. 13 schools were determined from among the provincial central schools by simple random sampling method. After the necessary written permissions were obtained, 1300 questionnaires were distributed to the students in the selected classes by systematic sampling method. Stratified sampling and proportional selection were used because the preschool age group was in the minority. Data were collected with a questionnaire containing the Pediatric Sleep Questionnaire (PSQ) scale delivered to the parents. Snoring states, presence of sleep-disordered breathing and associated clinical findings were analyzed. Results: 856 (66%) children whose questionnaires were filled in accordance with the study criteria were included in our study. The frequency of habitual snoring in children aged 5-13 years in Balıkesir city center was 5.58%, and the frequency of sleep-disordered breathing was 9.11%. Frequency of snoring (M/F: 5.4/5.7%; p=0.86) and sleep-disordered breathing (M/F: 8.8%/9.4%; p=0.73) when compared by gender no significant difference was found. Although the frequency of habitual snoring was found to be high (7.3%) in the 5-6 age group when age groups were compared, it was not statistically significant (p=0.198). There was also no significant difference in the frequency of sleep-disordered breathing when compared with age (p= 0.50).