Farklı solüsyonların güncel posterior kompozitlerin yüzey yapısı ve çözünürlüklerine etkisi
The effect of different solutions on the surface structure and solubility of current posterior composites
  1. Tez No: 796525
  2. Yazar: ÖZGÜN KOKOZ ÇİTAKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF PINAR BAKIR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı; günlük rutin beslenme sonucu ağız içi ortama alınan farklı asidik sıvıların; posterior restorasyonlarda kullanılan güncel kompozitlerin yüzey özellikleri ve çözünürlükleri üzerine etkisinin, Atomik kuvvet mikroskobu (Atomic Force Microscopy- AFM) ve Taramalı Elektron Mikroskobu (Scaning Electron Mycroscope- SEM) kullanarak değerlendirilmesi, aynı zamanda hassas terazi kullanımı ile çözünen madde kaybının tespit edilmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda; bir adet mikrohibrit Clearfıl Majesty Posterior ( Kuraray , Okayama, Japonya ) kompozit rezin bir adet supra-nano hibrit Estelite Sigma Quick (Tokuyama, Tokyo, Japonya) kompozit rezin, bir adet mikrohibrit kompozit rezin G-Aenial Posterior (GC Corporation, Tokyo, Japonya) olmak üzere Restoratif Diş Tedavisinde sıklıkla tercih edilen güncel üç farklı kompozit rezin materyal kullanılmıştır. Tüm kompozit örnekleri iki mm derinliğinde ve sekiz mm çapındaki plastik kalıplarda üretici firmanın önerileri doğrultusunda toplamda 84 adet olacak şekilde hazırlanmıştır. Kompozit rezinlerin içerisinde bekletileceği solüsyonlar %15 lik tartarik asit, %85'lik laktik asit ve %10'luk sitrik asit ve distile su olarak belirlenmiş; örnekler dört farklı likit içerisinde yedi gün süreyle bekletilmiştir. Çalışmamızda hazırlanan kompozit disk örneklerinin suda çözünürlük seviyelerini belirlemek üzere, ISO 4049:2009 spesifikasyonunda bildirilen standart formül temel alınmıştır. Örneklerin yüzey pürüzlülük değerleri AFM cihazı ile ölçülmüş; pürüzlenen yüzeyler SEM cihazı ile görüntülenmiştir. Bulgular: AFM ve SEM cihazı kullanarak yaptığımız çalışmamızda en düşük başlangıç/son yüzey pürüzlülük değerinin G-eanial posterior kompozit rezin grubu materyalinde gerçekleştiği görülmüştür. Kullanılan tüm kompozitler solüsyonlardan etkilenmekle beraber, laktik asit ve tartarik asit solüsyonunda bekletilen Clearfıl Majesty Posterior grubu kompozitlerin çözünürlük miktarı değeri Estelite Sigma Quick ve G-Aenial Posterior grubu kompozitlere göre anlamlı derecede yüksek çıktığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study was to evaluate the effects of different acidic liquids taken into the oral environment as a result of daily routine nutrition on the surface properties and solubility of current composites used in posterior restorations, using Atomic Force Microscopy (AFM) and Scanning Electron Mycroscope-SEM. At the same time, it is to detect the loss of solute with the use of precision balances. Material and Method: In our study; one microhybrid Clearfıl Majesty Posterior ( Kuraray , Okayama, Japan ) composite resin one supra-nano hybrid Estelıte Sıgma Quıck (Tokuyama, Tokyo, Japan) composite resin, one microhybrid composite resin G-Aenial Posterior (GC Corporation, Tokyo, Japan) Three different brands of composite resin materials, which are frequently preferred in Restorative Dentistry, were used. All composite samples were polymerized in plastic molds with a depth of two mm and a diameter of eight mm, in line with the recommendations of the manufacturer, and prepared in a total of 84 pieces. The solutions in which the composite resins will be kept were determined as 15% tartaric acid, 85% lactic acid and 10% citric acid and distilled water; the samples were kept in four different liquids for seven days. In order to determine the water solubility levels of the composite disc samples prepared in our study, the standard formula reported in the ISO 4049:2009 specification was taken as basis. The surface roughness values of the samples were measured with the AFM ; the roughened surfaces were visualized with the SEM . Results: In our study using AFM and SEM, the lowest initial/final surface roughness value was observed in the material of the G-eanial posterior composite resin group. Although all composite resin materials used are affected by the solutions, the solubility value of Clearfıl Majesty Posterior composites kept in lactic acid and tartaric acid solution was found to be meaningfully higher than Estelite Sigma Quick and G-Aenial Posterior composites.