Frontal sinüs boyutlarının ve hacminin yaşa ve cinsiyete göre değerlendirilmesi
Evaluation of frontal sinus dimensions and volume according to age and sex
  1. Tez No: 796528
  2. Yazar: ZÜBEYDE KELEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT GÖLPINAR, DOÇ. DR. ERDAL KOMUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Kimliği bilinmeyen bireylerin cinsiyetinin belirlenmesi, adli antropolojide bir bireyin biyolojik profilinin oluşturulmasında önemlidir. Kafatası, cinsiyet tayini için güvenilir iskelet yapılarından biri olarak kabul edilir. Bu çalışmanın amacı bilgisayarlı tomografide (BT) frontal sinüs boyutları ve hacminin cinsiyet ve yaş ile ilişkisini incelemektir. Yaşları 20 ile 78 arasında değişen toplam 119 birey (59 erkek ve 60 kadın) yaşa ve cinsiyete göre 5 alt gruba ayrıldı. BT görüntülerinde frontal sinüsün ön-arka uzunluğu, genişliği ve yüksekliği ölçüldü. Frontal sinüs hacmi Cavalieri Prensibi kullanılarak hesaplandı. Frontal sinüs boyutları ve hacminin cinsiyet ve yaş arasındaki ilişki istatistiksel olarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Sex determination of unknown individuals is important in building an individual's biological profile in forensic anthropology. The skull is considered as one of the reliable skeletal structures for sex determination. The aim of this study is to examine the relationship between frontal sinus dimensions and volume with gender and age on computed tomography (CT) A total of 119 individuals (59 males and 60 females) with ages varying from 20 to 78 years were divided into 5 subgroups according to age and gender. The anteroposterior length, width, and height of the frontal sinus were measured on the CT images. Frontal sinus volume was estimated using Cavalieri Principle. The relationship between frontal sinus dimensions and volume with gender and age was statistically analyzed.