Nöbet tutan hekimler ile nöbet tutmayan hekimlerin tükenmişlik ve depresyon derecelerinin karşılaştırılması
Comparison of burnout and depression degrees between physicians have shift and physicians have not shift
- Tez No: 796558
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TİJEN ACAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş Duyarsızlaşma, duygusal yorgunluk ve kişisel başarıda azalma hissi ile karakterize iş ile ilgili bir sendrom olan tükenmişlik dünya genelinde hekimlerde yaygın izlenmektedir. Hekimlerin yarısından fazlasında izlenen tükenmişlik semptomları hem hekimleri hem de hastaları etkilemekte, sağlık gücü ve sağlık maliyetleri üzerinde olumsuz etkiler meydana getirmektedir. Tükenmişliğe benzer şekilde hekimlerde depresyon da sık izlenir. Ayrıca hekimlerde tükenmişlik depresyonla yakından ilişkilidir. Tükenmişliğin önlenmesi için tükenmişliğe etkisi olan faktörlerin belirlenmesi önemlidir. İş ile ilişkili faktörler, organizasyonel faktörler ve bireysel faktörler daha önce tükenmişlikle ilişkilendirilmiştir ancak nöbet tutmanın tükenmişlikle ilişkisi tam olarak bilinmemektedir. Bu çalışma ile nöbet tutan hekimlerle nöbet tutmayan hekimlerin tükenmişlik ve depresyon düzeylerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem Bu kesitsel çalışma üçüncü basamak bir hastanede çalışan 235 hekim ile gerçekleştirildi. Sosyodemografik forma hekimlerin yaşı, cinsiyeti, görevleri (asistan/uzman), medeni durumu, mesleki kıdem yılı, nöbet tutma durumu, nöbet sayıları kaydedildi. Tükenmişlik seviyesi Maslach Tükenmişlik Envanteri ile, depresyon düzeyi ise Beck Depresyon Envanteri ile değerlendirildi. Maslach Tükenmişlik Envanteri'nin duygusal tükenme, duyarsızlaşma ve kişisel başarıda tükenmişlik alt ölçekleri bulunmaktadır. Bulgular Cinsiyet dağılımı %45,5'i erkek, %54,5'i kadın şeklindeydi. Hekimlerin %45,1'i (21-30) yaş, %34,9'u (31-40) yaş, %12,8'i (41-50) yaş, %7,2'si 51 yaş ve üzerindeydi. Çalışma grubunun %58,3'ü asistan hekimlerden, %41,7'si uzman hekimlerden oluşmaktaydı. Hekimlerin %49,8'i nöbet tutarken, %50,2'si nöbet tutmamaktaydı. Beck Depresyon Envanteri skorlarına göre depresyon oranı %50,6 idi. Depresyon şiddeti %16,2'sinde hafif, %22,6'sında orta, %11,9'unda ise şiddetli idi.
Özet (Çeviri)
Introduction Burnout syndrome, a work-related syndrome including depersonalization, emotional depletion, and a sense of decreased personal accomplishment, is common in physicians, globally. Rates of burnout symptoms that have been associated with adverse effects on both physicians and patients, the healthcare workforce, costs and physician health exceed 50%. Similar to burnout, depression is frequently observed in physicians. Moreover, burnout in physicians is closely related to depression. The determining the contributors to burnout in physicians is important for preventing it. Certain work-related, individual, and organizational factors are associated with burnout. However, the effect of having shift on burnout is not known exactly. In this study, it was aimed to compare the burnout and depression levels of the physicians who have shift and have not shift. Material and methods This cross-sectional study was conducted with 235 physicians working in a tertiary hospital. Age, gender, marital status, professional seniority, number of shifts and duties of the physicians were recorded in the sociodemographic form. The level of burnout was evaluated with the Maslach Burnout Inventory, and the level of depression was evaluated with the Beck Depression Inventory. Maslach Burnout Inventory has subscales of emotional exhaustion, depersonalization and burnout in personal achievement. Results Gender distribution was 45.5% male and 54.5% female. 45.1% of the physicians were 21-30 years old, 34.9% were 31-40 years old, 12.8% were 41-50 years old, 7.2% were 51 years old and over. 58.3% of the participants were residents and 41.7% were specialists. 49.8% of physicians had shift while 50.2% had not shift. According to the Beck Depression Inventory score, 50.6% had depression. The severity of depression was mild in 16.2%, moderate in 22.6%, and severe in 11.9% of the physicians.