Using virtual power plants based on machine learning to effectivelydistribute electrical energy
  1. Tez No: 796574
  2. Yazar: LAYLA JASIM MOHAMMED AL-YOUSUF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ UÇAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ OMAR YEHYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Yüksek düzeyde güç kalitesini korumak önemlidir, aksi takdirde daha yüksek güç kalitesi elde edilebilir. enerji kullanımı, daha yüksek bakım maliyetleri veya dengesiz durum ve ekipman arızası. Önemli güç kalitesi sorunlarının nedenleri şunlardır: anlık elektrik kesintileri, voltaj düşüşleri, voltaj dalgalanmaları, harmonik bozulma, uzun süreli elektrik kesintileri, elektrik paraziti, vb. Güvenilir ve emniyetli bir güç Elektriğin devam etmesini sağlamak için şebekenin bakımı yapılmalıdır. Dağıtılmış enerji kaynaklarının kullanılmasıdır. (DER). DER, elektriği küçük ölçekte üretip tedarik ediyor ve geniş bir alana yayılıyor. güneş paneller, yedek piller ve dizel acil durum jeneratörleri DER örnekleridir. göz önüne alındığında dağıtılmış kaynakların çatallanması, yeni bir yöntem düşünmek gerekli hale gelmiştir. bu dağıtılmış kaynakları yönetin ve yukarıda belirtilen durumları ele almak için çalışın. Çözüm küçük üretim birimlerinin katılımını sağlamak için sanal bir enerji santrali kavramını kullanmaktır. elektrik şebekesinde bu sorunları çözmek için. Birbirine bağlı birimler, bir sanal enerji santralinin merkezi kontrol odası, ancak operasyonlarında bağımsız kalır ve mülkiyet. Çalışmamız, en önemli gücü tedavi etmek amacıyla VPP tasarlamaya odaklanmaktadır. voltaj düşüşü olan kalite sorunları. Çalışmada 3 baralı güç sistemi kullanılmıştır. MATLAB programı ile temsil edilmiştir. Ve 3-bus sistemini zorlu işletime maruz bıraktıktan sonra voltajın düşmesine neden olan koşullar (yük artışı), güneş pili kaynağı olarak bağlanır voltaj düşüşünü telafi etmek için dağıtılmış kaynak. Bağlantı kurmak için üç vaka incelendi güneş enerjisi kaynağı. İlki, voltaj eksikliğini telafi etmek ve voltajı yükseltmekle sonuçlandı. orijinal değerin %190'ına kadar yük seviyesi. İkincisi voltaj eksikliğini telafi etmekti ve yükleme seviyesini %154'e çıkarmak. Üçüncü durumda, voltaj eksikliği telafi edildi ve yükleme seviyesi %208'e yükseldi. Üç durumda, kabul edilemez derecede yüksek akım yoktu. veya IEEE standart gereksinimlerine göre THD ve dolayısıyla voltaj düşüşü sorunu büyük kayıplara neden olan sonuçlar, en az maliyetle ve etkili çözümlerle ele alındı.
Özet (Çeviri)
It is important to maintain a high level of power quality, as failure to do so may result in higher energy use, higher maintenance costs, or unstable condition and equipment failure. Important causes of power quality problems are: momentary power outages, voltage drops, voltage surges, harmonic distortion, extended power outages, electrical interference, etc. A reliable and safe power grid must be maintained to ensure electricity continues. It is the use of distributed energy resources (DER). DER produces and supplies electricity on a small scale and spreads over a wide area. solar panels, backup batteries, and diesel emergency generators are examples of DER. Given the bifurcation of the distributed resources, it has become necessary to think of a new method to manage these distributed resources and work to address the cases mentioned above. The solution is to use the concept of a virtual power plant to enable the participation of small generating units in electrical network to address these problems. The interconnected units are managed through a central control room of virtual power plant but remain independent in their operation and ownership. Our study focuses on designing VPP for purpose of treating the most important power quality problems, which is voltage drop. Through the study, a 3-bus power system was used, which was represented by the MATLAB program. And after exposing the 3-bus system to harsh operating conditions (load increase) that causes a drop-in voltage, the solar cell source is connected as a distributed resource to compensate for the drop of voltage. Three cases were studied to connect the solar energy source. The first resulted in compensating the voltage deficiency and raising the load level to 190% of the original value. The second was compensating the voltage deficiency and increasing the loading level to 154%. In the third case, the voltage deficiency was compensated and the loading level increased to 208%. In the three cases, there was no unacceptably high current or THD according to the IEEE standard requirements, and thus the problem of voltage drop that results in large losses was addressed, with the least costs and effective solutions.