Controlling power demand of households to reduce peaks in totalpower consumption
- Tez No: 796589
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİL DENİZ DURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Elektrik hizmetleri ve bölgesel iletim kuruluşları, doğru elektrik tahminlerine güveniyor talep etmek. Uzun vadeli tahminler yatırım riskini azaltmaya yardımcı olabilir, orta vadeli tahminler yardımcı olabilir yakıt alımları ve tesis bakım planlaması ile kısa vadeli tahminler kritik öneme sahiptir. şebeke güvenilirliği için elektrik üretimi ve talebinin eşleştirilmesi. Bu proje, özellikle Austin, Teksas için şu kararla bir haftalık tahminler yaparak orta vadeli tahminlere odaklanmaktadır: bir saat. 2014'ten 2019'a kadar olan elektrik talebi ve hava durumu verileri kullanılmıştır. Tahmin tahminleri zaman serisi analizi ve regresyon modellerinin bir kombinasyonu kullanılarak yapılır ve karşılaştırılır birer haftalık aralıklarla gözlemlenen saatlik elektrik talebi.
Özet (Çeviri)
Electric utilities and regional transmission organizations rely on accurate forecasts of electricity demand. Long-term forecasts can help reduce investment risk, medium-term forecasts can help with fuel purchases and plant maintenance scheduling, and short-term forecasts are critical for matching electricity generation and demand for grid reliability. This project focuses on mediumterm forecasting, specifically making one-week-out forecasts for Austin, Texas at a resolution of one hour. Electricity demand and weather data from 2014 to 2019 are used. Forecasting predictions are made using a combination of timeseries analysis and regression models and compared to observed hourly electricity demand for a series of one-week intervals.