Kistik endometriyal hiperplazi köpeklerin endometriyum kanseri midir?
Is the cystic endometrial hyperplasia an endometrial cancer for the bitches?
  1. Tez No: 796673
  2. Yazar: YEŞİM KORLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RABİA GÖZDE ÖZALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Moleküler Tıp, Veteriner Hekimliği, Molecular Medicine, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veteriner Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Kistik endometriyal hiperplazi (CEH), kısırlaştırılmamış dişi köpeklerin önemli bir uterus patolojisidir. CEH'e neden olan önemli değişiklikler çoğunlukla, östrus siklusu boyunca gözlenen, endometriyal östrojen/progesteron dengesizliği olarak kabul edilmektedir. Diğer yandan, östrus siklusu boyunca steroid hormon konsantrasyon değişimleri, köpeklerde uterusun immun kontrolünü etkilemektedir. Bu sürecin kontrolü prostaglandinler tarafından gerçekleştirilmektedir. Çünkü geri dönüşsüz doku farklılaşmasının, iyileşmeyen yaralar gibi davrandığı kabul edilmektedir. İnsanlarda, malignite ve prostaglandin sentezi arasındaki ilişkiye dair detaylı bilgiler ışığında, köpek kistik endometriyal hiperplazide prostaglandin sentezini kodlayan genlerin olası transkripsiyon modeli araştırılmıştır. Endometriyal hiperplazi, kadınlarda endometriyal karsinomanın prekürsör lezyonu olarak kabul edilir. Kistik endometriyal hiperplazi yaygın olarak köpeklerde bir malignite olarak kabul edilmese de, bir köpek ve bir kedide kistik endometriyal hiperplazi-pyometra kompleksi ile adenokarsinom vakaları birlikte bildirilmiştir. Bir dişi köpekte kistik endometriyal hiperplazi, pyometra ve uterus neoplazisi tanısı hakkındaki bilgiler sayesinde, bu çalışmanın hipotezinin sonuçları köpek uterin hastlalıklar hakkında yeni bilgi sağlayabilir. Bu çalışmanın sonuçlarına göre, kistik endometriyal hiperplazideki yüksek prostaglandin enzim seviyeleri ve düşük östrojen reseptör (ER) skorları, endometriyumun şiddetli farklılaşmasından önce bir ön adım olabilir.
Özet (Çeviri)
Cystic endometrial hyperplasia (CEH), is an important uterine pathology of non-castrated female dogs. The substantial changes resulting in CEH are widely accepted as the association of estrogen/progesterone imbalance on endometrium during estrus cycles in bitches. On the other hand, alterations in steroid hormone concentrations during the estrus cycle could influence uterine immune surveillance in bitches. The control of this process is achieved by prostaglandins. Because irreversible tissue differentiation is accepted, they act as wounds that fail to heal. In light of the detailed information on the relationship between malignancy and prostaglandin synthesis in humans, the possible transcription pattern of genes encoding prostaglandin synthesis in cystic endometrial hyperplasia has been studied. Endometrial hyperplasia is a precursor lesion for endometrial carcinoma in women. Although cystic endometrial hyperplasia is widely not accepted as a malignancy of bitches a case of adenocarcinoma with cystic endometrial hyperplasia-pyometra complex in a dog and a cat was reported. Owing to the information about the diagnosis of cystic endometrial hyperplasia, pyometra, and uterine neoplasia in a bitch, the results of the hypothesis of this study could provide new information on canine uterine disorders. Based on the results of this study, the high levels of prostaglandin enzymes and low ER scores in CEH could be a preliminary step for the next stages of severe differentiation of endometrium.