Smart grid voltage control using AI based controllers
- Tez No: 796698
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA KURNAZ TÜRKBEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Elektrikli mikro şebekeler, adından da anlaşılacağı gibi, diğerlerine kıyasla küçük elektrik şebekeleridir. geleneksel olanlar. Elektriğin üretimini, dağıtımını ve tüketimini kapsarlar. küçük bir alanda. Bu yeni elektrik sistemi yapıları, aşağıdakiler için gelişmiş cihazları entegre eder: elektrik enerjisinin üretimi ve dönüştürülmesi ve modern ve sofistike kontrol, otomasyon ve iletişim stratejileri Bu araştırma bağlamında, mikro şebeke birçok güç üreten kaynağı kullanır, ancak merkezi bir denetleyiciden veya başka türde bir sistemden yoksundur. iletişim sistemi. Gerçek güç çıkışını ve reaktifi düzenlemek için bir kontrolör gereklidir. aynı anda birkaç neslin güç çıkışı. Hem gerçek hem de reaktif güç Bu iki dizel jeneratör tarafından üretilen kontrol altındadır. Sonuç olarak, direncin Mikro şebeke geliştirilecektir. Elektrik kesintisi durumunda dizel jeneratörler devreye girecek. pilleri şarj etmek için alternatif enerji kaynakları kullanılırken ışıkları açık tutun. Dolayı İki üretici arasında açık bir bağlantının olmaması, sinir ağları için ideal bir araçtır. doğrusal olmayan problemlerin ele alınması.
Özet (Çeviri)
Electrical micro-grids are, as the name suggests, small electrical networks compared to conventional ones. They encompass the generation, distribution, and consumption of electricity in a small area. These new electrical system structures integrate advanced devices for the production and conversion of electrical energy, and incorporate modern and sophisticated control, automation, and communication strategies In the context of this research, the microgrid utilizes many power-generating sources but lacks a centralized controller or other kind of communication system. A controller is required to regulate the actual power output and reactive power output of several generations simultaneously. Both the actual and reactive power generated by these two diesel generators are under control. Consequently, the resilience of the Microgrid will be enhanced. In the case of a power outage, diesel generators will be utilized to keep the lights on, while alternative energy sources will be used to charge the batteries. Due to the absence of a clear link between the two generators, neural networks are an ideal tool for addressing non-linear problems.