Üçüncü molar diş çekiminde A-PRF'nin veoral deksametazon kullanımının postoperatif komplıkasyonlar üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of A-PRF and oral dexamethasone use on postoperative complications in third molar tooth extraction
- Tez No: 796699
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP KESKİN TUNÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Gömülü üçüncü molar diş çekimi oral cerrahide en sık uygulanan prosedürlerden biridir. Bu operasyon sonrası sıklıkla görülen ağrı, şişlik ve trismus gibi komplikasyonlar, postoperatif dönemde hastanın hayat kalitesini etkilemekte ve hastaların bu prosedürden kaçınmalarına sebep olabilmektedir. Günümüzde bu komplikasyonların önlenmesinde ya da tedavisinde uygulanan birçok yöntem bulunmaktadır. Kortikosteroid kullanımı ve hastanın kendi kanından elde edilen A-PRF biyomateryali de bu yöntemlerden bazılarıdır. Literatürde kortikosteroid bir ilaç olan deksametazonun oral kulanımının, A-PRF ile ağrı, ödem, trismus ve analjezik kullanımına olan etkilerini karşılaştırmalı olarak değerlendiren bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bilateral gömülü alt yirmi yaş dişleri bulunan hastalara bir tarafa çekim sonrası çekim bölgesine A-PRF uygulanmış, diğer tarafta postoperatif oral deksametazon kullandırılmıştır. Hastaların ağrı, ödem, trismus ve analjezik kullanımı verileri toplanmış ve grup içi ve gruplararası değerlendirmeler yapılmıştır. Çalışmamız sonucunda; hem A-PRF'nin hem deksametazonun üçüncü molar cerrahi sonrası postoperatif komplikasyonların azaltılmasında etkili olduğu saptandı. Özellikle, oral deksametazonun güçlü bir anti-enflamatuar ajan olarak, ağrı, trismus ve ödemin azaltılmasında etkili bir role sahip olduğu gözlendi. A-PRF uygulaması ile ağrı yoğunluğu arasında önemli bir ilişki olduğunu saptandı. A-PRF kullanımı ile ameliyat olan hastalarda ağrının daha az yoğun olduğu görüldü. Oral deksametazon kullanan hastalarda A-PRF kullanan hastalara göre ağrının daha az olduğu görüldü (p=0,001). Özellikle analjezik kullanımı oral deksametozon kullanan hastalarda 2 ve 3 günde yoğun olurken, A-PRF uygulanan hastalara 2 gün ile 6 gün arasında yoğun analjezik kullanımı gözlendi. Bu hastaların günde 2 ve üzeri analjezik tablet içtikleri belirlendi. Araştırmamız sonucunda oral deksametazon kullanan hastalarda ağız açıklığının A-PRF kullanılan hastalara göre anlamlı olarak daha fazla olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Impacted third molar tooth extraction is one of the most commonly performed procedures in oral surgery. Complications such as pain, swelling and trismus, which are frequently seen after this operation, affect the quality of life of the patient in the postoperative period and may cause patients to avoid this procedure. Today, there are many methods used to prevent or treat these complications. The use of corticosteroids and the A-PRF biomaterial obtained from the patient's own blood are some of these methods. No study has been found in the literature comparing the effects of oral use of dexamethasone, a corticosteroid drug, with A-PRF on pain, edema, trismus and analgesic use. In patients with bilateral impacted lower wisdom teeth, A-PRF was applied to the extraction site after extraction on one side and postoperative oral dexamethasone was used on the other side. Pain, edema, trismus and analgesic use data of the patients were collected and in-group and intergroup evaluations were made. As a result of our study; It was found that both A-PRF and dexamethasone were effective in reducing postoperative complications after third molar surgery. In particular, it was observed that oral dexamethasone, as a potent anti-inflammatory agent, had an effective role in reducing pain, trismus and edema. It was determined that there was a significant relationship between A-PRF application and pain intensity. It was observed that the pain was less intense in patients who underwent surgery with the use of A-PRF. It was observed that patients using oral dexamethasone had less pain than patients using A-PRF (p=0.001). While the use of analgesics was intense in 2 and 3 days in patients using oral dexamethasone, intensive analgesic use was observed between 2 days and 6 days in patients who received A-PRF. It was determined that these patients drank 2 or more analgesic tablets per day. As a result of our research, it was determined that the mouth opening was significantly higher in patients using oral dexamethasone than in patients using A-PRF.