Genel anestezi altında laparoskopik cerrahi geçirecek hastalarda düşük ve normal akım desfluran anestezisinin kan gazı parametreleri,hemodinamik parametreler ve derlenme kriterlerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of LOW and normal FLOW desflurane anesthesia on blood gas parameters, hemodynamic parameters and recovery criteria in patients undergoing laparoscopic surgery under general anesthesia
- Tez No: 796725
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHİR KUYUMCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş ve Amaç: Son yıllarda ileri monitörizasyon ve güvenlik özellikleri gelişmiş modern anestezi cihazlarının kullanıma girmesiyle düşük taze gaz akımlı anestezi güvenle kullanılmaya başlanılmıştır. İnhalasyon anestezisi sırasında düşük taze gaz akım anestezi uygulaması; normal akım taze gaz anestezisine göre pulmoner sistem, ekolojik denge ve ekonomi üzerine daha az olumsuz etkilere sahiptir. Mukosiliyer klirensini, ısı ve sıvı kaybını daha az etkilediği görülmüştür. Anestezik gazın tüketiminin azaltılmasıyla %75'lere varan tasarruf sağlanabilir. Literatür taramamızda laparoskopik cerrahi geçiren hastalarda düşük taze gaz akım desfluran anestezisi ile normal taze gaz akım desfluran anestezisinin hemodinami, kan gazı parametreleri ve derlenme üzerine etkisini karşılaştıran sınırlı sayıda çalışma mevcuttu. Çalışmamızın amacı düşük akımlı desfluran anestezisi ile normal akım desfluran anestezisinin intraoperatif hemodinami, kan gazı ve postoperatif derlenmeye etkisini karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya 18 – 70 yaş arası, ASA II-III sınıfında olan, iki saat ve üzerinde genel anestezi uygulanan 60 hasta dâhil edildi. Hastalar rastgele, 30'ar kişilik iki gruba ayrıldılar. I. grup Düşük akım Desfluran Grubu (n=30), II. grup Normal akım Desfluran Grubu (n=30) olarak adlandırıldı. Düşük akım anestezi uygulanan Grup I'de ise TGA: 0,5 l/dk (FiO2:70, Hava: %30), Normal akım anestezi uygulanan Grup II'de TGA: 2 l/dk (FiO2: %50, Hava: %50) olarak belirlendi. KAH, OAB, SpO2 değerleri preoperatif dönemde, entübasyondan hemen sonra ve takip eden 15, 30, 45 ve 60. ve 120. dakikalarda kaydedildi. Operasyonun ilk 60- 120. dakikasında arteriyel kan gazı değerleri kaydedildi. Hastalar operasyon sonrası postoperatif bakım ünitesine alınıp modifiye aldrete derlenme skalası, solunumsal ve hemodinamik parametreler 60 dakika takip edildikten sonra sorunsuz bir şekilde kliniklerine transferleri sağlandı. Bulgular: Düşük akım anestezi ile normal akım anestezi grubunda intraoperatif 1. ve 2. saat bakılan kan gazı parametrelerinde anlamlı farklılık saptanmadı. Gruplar arasında intraoperatif hemodinami ve postoperatif derlenme kriterleri arasında anlamlı farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: In recent years, it has started to operate low fresh gas flow anesthesia control with the use of modern anesthesia devices with advanced monitoring and safety features. Low fresh gas flow anesthesia during inhalation anesthesia; It has less negative effects on the pulmonary system, ecological balance and economy compared to normal flow fresh gas anesthesia. It has been observed that it affects mucociliary clearance, heat and fluid loss less. It can save up to 75% by reducing the consumption of anesthetic gas. In our literature review, there were limited studies comparing the effects of low fresh gas flow desflurane anesthesia and normal fresh gas flow desflurane anesthesia on hemodynamics, blood gas parameters and recovery in patients undergoing laparoscopy surgery. The aim of our study is to compare the effects of low-flow desflurane anesthesia and normal-flow desflurane anesthesia on intraoperative hemodynamics, blood gas and postoperative recovery. Material Method: Sixty patients, aged between 18 and 70, who were in the ASA II-III class, who were administered general anesthesia for two hours or more were included in this study. The patients were randomly divided into two groups of 30 each. I. group Low flow Desflurane Group (n=30), II. group was named as Normal flow Desflurane Group (n=30). TGA: 2L/min (FiO2: 50%, Air: 50%) in Group II under normal flow anesthesia, TGA: 0.5L/min (FiO2:70, Air: 30%) in Group I under low flow anesthesia ) was determined. HR, MAP, and SpO2 values were recorded in the preoperative period, immediately after intubation and at the 15th, 30th, 45th, 60th and 120th minutes following intubation. Arterial blood gas values were recorded in the first 60-120 minutes of the operation. After the operation, the patients were taken to the postoperative care unit and the modified aldrete recovery scale, respiratory and hemodynamic parameters were followed for 60 minutes, and they were transferred to their clinics without any problems. Findings: There was no significant difference in the blood gas parameters measured at the 1st and 2nd hour intraoperatively in the low flow anesthesia and normal flow anesthesia group. There was no significant difference between the groups in terms of intraoperative hemodynamics and postoperative recovery criteria.