Spor alanlarına yasak madde sokulması ve müsabaka düzeninin bozulması suçları (6222 Sayılı Kanun md. 13)
The crimes of introducing prohibited substances to sports fields and disrupting the competition order (Law No. 6222, art.13)
- Tez No: 796742
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Spor, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de büyük bir kitleye hitap eden ve toplumun birleştirici gücünü yansıtan önemli bir etkinliktir. Zira spor, sağlıklı yaşamın teşvik edilmesi, dostluk, rekabet ve fair-play ruhunun pekiştirilmesi gibi olumlu değerleri içinde barındırmaktadır. Diğer taraftan sporda şiddetin ve suça konu eylemlerin artması, sporun temel amaçlarından uzaklaşılmasına, güvenli ortamın zedelenmesine ve toplumsal huzurun bozulmasına neden olmaktadır. Bu anlamda etkili hukuki düzenlemelerin varlığı ve uygulanması spor faaliyetlerinin sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesi adına zorunluluktur. Bu kapsamda; Türkiye'de spor alanlarında işlenebilecek suçları engellemek, sporda şiddet ve düzensizliğin önüne geçmek amacıyla 2011 yılında 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun yürürlüğe girmiştir. Çalışmanın konusunu oluşturan“Spor Alanlarına Yasak Madde Sokulması ve Müsabaka Düzeninin Bozulması Suçları”, Kanun'un 13. maddesinde düzenlenmiştir. Maddede söz konusu suçlar ve karşılığındaki yaptırımlar altı fıkra altında tanımlanmıştır. Böylece yasa dışı faaliyetlerin tespiti ve cezalandırılması için önemli bir mekanizma sunulmuştur. Zira her fıkra, suçun unsurları ve diğer cezalandırılabilme hususları yönünden kendine özgü faktörler içermektedir. Bu alanda yeterli sayıda akademik çalışma ve yargı kararı bulunmaması, incelenen suçların nispeten yeni olmasından kaynaklanmaktadır. Bu durum, Kanun'un anlaşılmasında zorluklara, suçla mücadele ve cezalandırmada belirsizliğe ve en nihayetinde adaletin tam anlamıyla sağlanamamasına yol açabilmektedir. Bu nedenlerle çalışma; suçlarla ilgili temel kavramları, suçların hukuki temellerini, unsurlarını ve ilgili diğer konuları inceleyerek tartışmalı noktaları ortaya koymayı amaçlamıştır. Bu doğrultuda, olası ve mevcut sorunlara dikkat çekilerek çözüm önerileri sunulmuş ve ilgili alana katkı sağlamak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
Sports, like in many parts of the world, is a significant activity in Türkiye, appealing to a large audience and reflecting the unifying power of society. Indeed, sports encompasses positive values such as promoting a healthy lifestyle, fostering friendship, competition, and the spirit of fair play. However, the increase in violence and criminal acts within sports undermines its fundamental purposes, disrupts the safe environment, and disturbs social harmony. Hence, the existence and implementation of effective legal regulations are imperative for the proper conduct of sports activities. In this regard, the Law on Prevention of Violence and Disorder in Sports (Law No. 6222), enacted in 2011, aims to prevent crimes related to the introduction of prohibited substances into sports venues and the disruption of sporting events. The subject matter of this study revolves around the“The crimes of Introducing Prohibited Substances into Sports Fields and Disrupting Competition Order”, as defined in Article 13 of the aforementioned Law. In this article, these offenses and the corresponding sanctions are defined under six subsection. Thus, an important mechanism is provided for the detection and punishment of illegal activities. Each subsection contains unique factors regarding the elements of the offense and other aspects of prosecutability. The lack of an sufficient number of academic studies and judicial precedents in this field is due to the relatively new nature of the examined offenses. This situation leads to difficulties in understanding the Law, uncertainties in combating and punishing the offenses, and ultimately, the inability to fully ensure justice. Therefore, this study aims to examine the fundamental concepts related to the offenses, their legal foundations, elements, and other relevant issues in order to highlight the controversial points. In this regard, attention is drawn to possible problems and solution proposals are presented, with the intention of contributing to the relevant field.