Makroekonomik faktörlerin sermaye yapısı üzerindeki etkisi: Sektörel bir inceleme
The effect of macroeconomic indicators on the capital structure: A sectoral investigation
  1. Tez No: 796741
  2. Yazar: CANAN DURUM ERGEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA KARACAER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Sermaye yapısı, sermaye maliyeti, bütçelemesi ve firmaların piyasa değeri üzerinde etkili olduğundan, finans literatürü açısından önemli bir kavramdır. Bu nedenle firma sahip veya sahipleri servetlerini üst düzeye çıkaracak optimal sermaye yapısını belirlemek isterler. Firmaların sermaye yapısı kararlarını firma ve ülke düzeyindeki faktörler etkilemektedir. Firmaların faaliyetleri sonucu elde ettiği ve firma tarafından kontrol edilebilen değişkenler firma düzeyindeki faktörler olarak ifade edilebilir. Firma tarafından kontrol edilemeyen mevcut ekonomik duruma göre belirlenen enflasyon, döviz kuru, faiz oranı, gayri safi yurt içi hasıla (GSYH) büyüme oranı gibi makroekonomik faktörler ise sermaye yapısını etkileyen ülke düzeyindeki faktörlerdir. Bu çalışmada temel makroekonomik faktörlerin sermaye yapısına etkileri araştırılmak istenildiğinden, 2011-2020 yıllarına ilişkin enflasyon, faiz, GSYH büyüme oranı ve döviz kuru ile sektörlerin finansal kaldıraç oranı kullanılarak basit doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Analizde kullanılan bağımlı değişken finansal kaldıraç (borç/varlık) oranıdır. Bağımsız değişkenler ise enflasyon, faiz, GSYH büyüme oranı ve döviz kurudur. Yapılan regresyon analizi sonucunda; GSYH büyüme oranı ile döviz kurunun genel olarak sektörlerin sermaye yapısı üzerinde istatistiki olarak anlamlı etkisi bulunmaktadır. Faiz oranı ile enflasyon oranının ise belirli sektörler açısından pozitif yönde anlamlı etkisi olduğu görülmüştür. Bulunan sonuçlar dengeleme teorisi ile paralellik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Capital structure is an important concept in financial literatüre, as it affects the cost of capital, budgeting and the market value of firms. For this reoason, the owner or owners of a firm want to determine the optimal capital structure that will maximize their wealth. Firm and country level factors affect the capital structure decisions of firms. Variables that firms obtain as a result of their activities and that can be controlled by the firm can be expressed as firm-level factors. Macroeconomic factors such as inflation, exchange rate, interest rate, gross domestic product (GDP) growth rate, which are determined according to the current economic situation that cannot be controlled by the firm are the factors at the country-level that affect the capital structure. Since in this study, the effects of the basic macroeconomic indicators on the capital structure wanted to be investigated, simple linear regression analysis was made by using inflation, interest, GDP growth rate and exchange rate and financial leverage ratio of the sectors for 2011-2020. The dependent variable used in the analysis is the financial leverage (debt/asset) ratio. The independent variables are inflation, interest, GDP growth rate and exchange rate. As a result of the regression analysis; it was concluded that the GDP growth rate and the exchange rate had a statistically significant relationship on the capital structure of sectors in general. It was observed that interest and rate and inflation rate had a significant positive effect on certain sectors. The results found show parallel with the trade-off theory. Keywords Capital Structure, Leverage Ratio, Macroeconomic Indicators.