A Graphics-oriented simulation system
  1. Tez No: 7968
  2. Yazar: LÜLE ÜLKÜ BÜYÜKYÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. AKİF EYLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
KISA ÖZET Bu tezde, benzetim dili ACSIM ile ilgili yeni bir yaklaşım - ACSIM 3 prototipi tanıtılmaktadır. ACSIM 3 görsel benzetim gerçekleştirmek amacıyla geliştirilmiş bir bilgisayar benzetim sistemidir. Bu sistemde, kullanıcı ile bilgisayar arasındaki ilişki grafiksel nesneler yardımıyla yürütülmektedir. Benzetim modelinin bilgisayara girilmesi ACSIM 3 tarafından yaratılan ve üzerlerinde benzetim için gerekli olacak her türlü bilgiyi taşıyan sorgu ekranları aracılığıyla gerçekleştirilir. ACSIM 3 benzetimin ekranda gerçek hayattaki akışa benzer bir şekilde yansıtılmasını ve istenildeği anda benzetime müdahale etme imkanım sağlamaktadır. Ayrıca, model ile bu modele ait verileri ayn dosyalarda saklayarak bunların daha sonra istenildiği gibi kullanılmasına ve değişik senaryoların denenmesine imkan verir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this thesis, the Prototype of ACS I M 3, a new approach to the simulation language ACSIM, is introduced. The prototype of ACSIM 3 is a computer implementation of ACSIM on a computer with a graphics-oriented user interface. This program is developed to realize visual simulations. In the graphics-oriented user interface, the user and the computer communicate through graphical objects that appear in the screen. The screen displays a representation of the“world”the computer creates for the user. In this interface, the model input is realized through dialog boxes, which show the necessary information for the simulation. The progress of the simulation is reflected on the screen imitating the real world, and giving the opportunity to interfere with it. ACSIM 3 keeps the model framework separate from the experimental framework, and thus makes it possible to examine various scenarios more effectively.